Ekonomi

warning: Creating default object from empty value in /home/zehirli/domains/zehirli.org/public_html/kriz/modules/taxonomy/taxonomy.pages.inc on line 33.

Türkiye'deki Ekonomik Krizler

1929 krizi(İlk Kriz)
Türkiye Cumhuriyeti ekonomik krizle ilk kez 1929 yılında tanıştı. Türkiye Osmanlı borçlarının kendine payına düşen kısmını 1929 yılında ödemeye başladı. Aynı yıl dünyada "büyük buhran" baş gösterdi. o yıl ekonomi hem reel hem de spekülatif açıdan ciddi bir döviz bunalımı yaşadı.
5.Hükumet 1927-1930 İsmet Paşa(İnönü)
Türk parasının değeri düştü. Türkiye ekonomisi dışa kapandı.Devlet eliyle bir milli sanayileşme denemesi içine girildi. Dönemin iktisat politikaları açısından belirlenen iki önemli özellik olarak "korumacılık ve devletçilik " oldu.
1948 Krizi

Küresel ekonomide ılımlı toparlanma

IMF Birinci Başkan Yardımcısı Lipsky, küresel ekonomide ılımlı toparlanmanın devam ettiğini söyledi.

Güney Kore'nin Gwangju kentinde dün düzenlenen G-20 Maliye Bakanları ve Merkez Bankaları Başkanları toplantısına katılan Uluslararası Para Fonu (IMF) Birinci Başkan Yardımcısı John Lipsky, katılımcılara gönderme yaparak, ''Onlar ağırlıklı olarak küresel ekonomide ılımlı bir toparlanmanın olduğundan emin'' dedi.

''Açıkçası riskler ve güçlükler var, ancak olaylar az ya da çok bizim tahminlerimiz doğrultusunda hareket ediyor gibi görünüyor'' diyen Lipsky, IMF Yönetim Kurulu'nda ve kota sistemindeki değişiklikler konusunda ''olumlu ilerlemeler'' sağlandığını da kaydetti.

Ekonomide güçlü bir Türkiye’ye ihtiyaç var

Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM)Başkanı Mehmet Büyükekşi, İsrail'le yaşanan krizin güçlü bir Türkiye'ye ihtiyaç olduğunu gösterdiğini belirterek, "Bu nedenle, daha fazla ihracat yaparak, daha güçlü bir ekonomi yaratmamız gerekir. "dedi.

Rixos Otel'de gerçekleştirilen TİM 17. Olağan Genel Kurulu'nda yaptığı konuşmada, dünya tarihinin en büyük ekonomik krizini Türk üreticisinin başarıyla atlattığını söyleyen Mehmet Büyükekşi, bu yılın ilk beş ayında ihracatın yüzde 24 arttığını, bu artışın yıl sonuna kadar 250 bin kişilik istihdam meydana getireceğini ifade etti. Büyükekşi, İsrail'in Gazze'ye yardım götüren gemilere yönelik saldırısını da sert bir dille eleştirdi. Genel kurulun son derece büyük bir acının gölgesinde yapıldığına işaret eden Büyükekşi, "İçimiz yanıyor. Fütursuz, haksız, vicdansız bir eylemle, gerçek bir haydutlukla karşı karşıyız. Bu haydutluk, bizi yalnızca, asrımızın en büyük dış politika krizlerinden birisi ile karşı karşıya bırakmadı. Aynı zamanda, dünyanın vicdanı rehin aldı. "dedi.

Piyasalar olumlu ekonomik verilerle yükseliyor

ABD'den gelen olumlu ekonomik verilerle artan yatırımcı güveni yaklaşık bir aydır süren düşüş dalgasından sonra küresel piyasalarda toparlanma getirdi. İçerde de İMKB yaklaşık yüzde 2 yukarda bulunuyor.

ABD'de, konut sektöründe Perşembe günü beklenenden iyi gelen veriler ile hızlı yükselen borsaların yarattığı olumlu hava ardından Asya ve Avrupa piyasalarını da sürükledi.

Wall Street'teki yükselişler yüzde 2'yi aşarken, Japonya'da Nikkei 225 Endeksi yüzde 3.2 yükseldi. Güney Kore ve Hong Kong'un gösterge endeksleri de yine yüzde 2'ye yaklaşan oranda değer kazandı.

Küreselleşmenin Siyasal Yönü

Coğrafya’ dan bağımsız bir politika, politikadan bağımsız bir ekonomi düşünülemez. Jeostratejik temeline oturtulmuş bir ekonomi, politik ise uygun güçle ve uygun yer ve zamanda başarıyla uygulamaya koyulabilir. Bu yönüyle II nci Dünya Savaşından sonra tam anlamıyla karşıt olarak ikiye ayrılmış dünyada, iki ayrı model birbirine karşı uygulamaya konmuş ve bu mücadele elli yıl sonra katılımcı demokrasiyi ve liberal ekonomiyi savunan Batı Dünyası bu aşamanın kazanan tarafı olmuştur.

Büyüme 2010'da

'Geleneksel Sektörler Buluşması'nda bu defa 'küresel kriz ve sonrası' masaya yatırıldı. Türkiye'nin krizden en az etkilenen ülkelerden biri olduğu görüşünde birleşen işadamları ve üst düzey yöneticiler, elektrik ve doğalgaz tüketim rakamlarının da bunu teyit ettiğini vurguladı.

Para-Kredi Politikalarının Uygulanması

Kısa dönemli bir politikadır. Ekonominin parasal yapısını etkileme, yani para hacmini değiştirerek enflasyonu önlemek için bu politika uygulanır. Para hacmi daraltılarak, kredi tavanı tespit edilir. Bankaların karşılık tutma oranları değiştirilerek para oluşturma imkanları sınırlanır.

Yapısal Enflasyon

Gelişmekte olan ülkelerde rastlanır. Ekonominin yapısındaki sorunlardan kaynaklanır.

Türkiye’de görülen bir enflasyon çeşididir.

Bankaların Tanımı

Bankalar, gerçek ve tüzel kişilerin belirli bir zaman için harcamayıp ellerinde tuttukları paraları toplayarak bu paraları kredi yoluyla değerlendirmek için uğraşan işletmeler olarak adlandırılır. Ancak bu tanım bankaların temel görevini kredi ticareti olarak göstermiştir. Oysa ki banka çok sayıda yazar tarafından değişik şekillerde de tanımlanmaktadır. Banka ile ilgili bir başka tanım ise şöyledir.

D

DEFLASYON:

Bir ekonomide toplam arzın, toplam talebi aşması durumudur. Bu durumda fiyatlarda bir düşüş görülür.

DEFTER DEĞERİ:

Bir işletmenin özsermaye toplamının hisse senedi sayısına bölünmesiyle belirlenir.

DESTEK:

Fiyatların düşerken yoğun alımlar ile karşılaştığı ve daha aşağıya düşmekte zorlandığı seviyedir.

DEVLET TAHVİLİ:

Devletlerin ilgili bakanlıkları tarafından itibari kıymetleri eşit ve ibareleri aynı olmak üzere çıkartılan borç senetleridir.

DİKEY ANALİZ:

İçerik yayınları

sponsorlu bağlantılar

Anket

Çalıştığınız iş alanını neden tercih ettiniz:

Son yorumlar