Y


YABANCI MENKUL KIYMETLER FONU: Fon portföyünün en az %51'ini devamlı olarak yabancı özel ve kamu sektörü menkul kıymetlerine yatırmış fonlardır.

YATAY ANALİZ: Dönemler arası bilanço ve gelir tablosu kalemlerinin değişimlerini gösterir.

YATIRIM FONU: Halktan katılma belgeleri karşılığı toplanan paralarla, belge sahipleri hesabına, riskin dağıtılması ve inançlı mülkiyet ilkesine göre sermaye piyasası araçları ile ulusal ve uluslararası borsalarda işlem gören altın ve diğer kıymetli madenlerden oluşan portföyü işletmek amacıyla kurulan mal varlığıdır.

YATIRIM FONU KATILMA BELGESİ: Katılma belgesi, yatırımcıların yatırım fonlarına ortak olmalarını sağlayan ve fona katılma payını gösteren belgedir. Belge sahibinin kurucuya karşı sahip olduğu hakları taşıyan ve fona kaç payla katıdığını gösteren kıymetli evrak niteliğinde bir senet olup, kaydi değer olarak tutulur.

YENİ HİSSE PAZARI: Hisse senetleri Borsa'da işlem gören şirketlerin bir hesap dönemi içinde sermaye artırımlarını temettü ödemesinden önce yapmaları halinde, sermaye artırımından gelen ve üzerlerinde bir önceki dönemin kar payı kuponunu taşımayan "yeni" hisse senetlerinin temettü ödemesine kadar olan sürede geçici olarak işlem gördükleri pazardır.

YETKİ BELGESİ: Sermaye Piyasası Kurulu tarafından aracı kuruluşlara verilen ve icra edecekleri sermaye piyasası faaliyetini gösteren belgeye denir.

YÜKLENİM: Halka arz edilecek sermaye piyasası aracının tamamının satılacağının ve satılamazsa aracı kurum tarafından alınacağının aracı kuruluş tarafından ihraçcı şirkete taahhüt edilmesidir.

Yeni yorum gönder

  • Web sayfası ve e-posta adresleri otomatik olarak bağlantıya çevrilir.
  • İzin verilen HTML etiketleri: <a> <em> <strong> <cite> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd>
  • Satır ve paragraflar otomatik olarak bölünürler.

Biçimlendirme seçenekleri hakkında daha fazla bilgi

sponsorlu bağlantılar

Anket

Çalıştığınız iş alanını neden tercih ettiniz:

Son yorumlar