iflas

warning: Creating default object from empty value in /home/zehirli/domains/zehirli.org/public_html/kriz/modules/taxonomy/taxonomy.pages.inc on line 33.

Dünyanın 2. büyük ekonomisinde iflas sesleri

Japonya'nın yeni Başbakanı Kan, borç yükünün azalmaması halinde iflas edecekleri uyarısında bulundu.

ABD'den sonra dünyanın ikinci büyük ekonomisine sahip olan Japonya'dan iflas sesleri gelmeye başladı.

Japonya'nın yeni Başbakanı Naoto Kan, ülkesinin devasa boyutlara ulaşan borcunu azaltmaması halinde iflas tehlikesiyle karşılaşabileceği uyarısında bulunarak, yürürlüğe geçirmek istediği yeni vergilere destek bulmaya çalışıyor.

Selefi Yukio Hatayama'nın görevi geçen hafta aniden bırakmasının ardından başbakan olan Kan, piyasaların ülke borçlarını yakından izlemeye başlamasıyla birlikte ekonominin iki katına ulaşan devlet borcunun hafifletilmesini politikalarının en üst sıralarına oturttu.

Depo Kararı

Depo kararı ile mahkeme borçluya, yedi gün içinde faiz ve icra masrafları ile birlikte borcunu ifa etmesini veya o miktar parayı mahkeme veznesine depo etmesini emreder. Depo kararı ile borçluya borcunu ödeyerek iflastan kurtulabilmesi için son bir imkan verilmektedir. Bu yedi gün içinde borç depo edilmediği takdirde iflasına karar verilir.

İflas

Borçlusunu iflas yolu ile takip etmek isteyen alacaklı, alacağı bir kambiyo senedine bağlı ise kambiyo senetlerine mahsus iflas yoluna, değilse adi iflas yoluna başvurur.Alacaklı, takibe icra dairesinde yapacağı bir iflas talebi ile başlar. Borçluya bir iflas ödeme emri gönderilir. Borçlu yedi gün içinde borcunu öderse takip son bulur; ödemezse, alacaklı ticaret mahkemesinde iflas davası açarak borçlunun iflasına karar verilmesini talep eder.Borçlu, ödeme emrinin tebliğinden itibaren 7(yedi) gün içinde itiraz ederse, takip durur.

Finansal Risk

İşletmelerin finansal yapısı içinde banka kredileri, tahvil gibi borç türleri yer al ır. Bu kaynaklar işletmelere faiz ve ana para ödemesi şeklinde finansal yükümlülükler getirir. İşletmenin yükümlülüklerini yerine getirememesi, tasfiyeye gitmesi veya iflas etmesi yatırımcıları zarara uğratır. Finansal risk şirkete ait bir risk türüdür. Dolayısıyla yatırımcılar portföy oluşturarak ve farklı sektörlere yatırım yaparak finansal riski elimine edebilirler.

Şirketleri iflasa götüren yanlışlar

Yanlış atılan adımlar en büyük şirketlerde bile iflasa varan kötü sonuçlara yol açıyor

Sabancı ve Koç Türkiye'de kurumsal yönetimin kaleleri kabul edilir. Ama onların da iş hayatında yaptıkları büyük hatalar var. İhlas Holding'i batma noktasına getiren, Dinç Bilgin'i iflasa sürükleyen, FİBA'yı prestij kaybına uğratan da yine atılan yanlış adımlar.

İçerik yayınları

sponsorlu bağlantılar

Anket

Çalıştığınız iş alanını neden tercih ettiniz:

Son yorumlar