Akbank`tan 1,8 milyar lira net kar


Akbank, 2010 yılının ilk yarısında 1 milyar 808 milyon lira konsolide net kar sağladığını bildirdi.

Akbank Genel Müdürü Ziya Akkurt, Bankanın 2010 yılı ilk altı ayına ait finansal sonuçlarına ilişkin yaptığı yazılı açıklamada, yaşanan son krizden başarıyla çıkan Türk ekonomisinin, iyileşme sürecinde de güçlü büyüme performansı sergileyerek pek çok gelişmiş ve gelişmekte olan ülkenin arasında öne çıktığını belirtti.

Akkurt, Akbank`ın kamu, reel sektör ve bireylere verdiği kredi toplamının 100 milyar lirayı aştığını dile getirerek, şu bilgileri verdi:

“Geldiğimiz bu noktada Türk ekonomisinin ve reel sektörünün daha büyük atılımlar hedeflediğini görüyoruz. Reel sektörümüz faaliyetlerini ve yatırımlarını büyütmek istiyor. Ekonomimizin potansiyeli vites büyütmenin gerekliliğine işaret ediyor. Akbank olarak biz de ekonomimizin ve reel sektörümüzün hedeflediği bu atılıma destek olmayı öncelikli stratejimiz olarak görüyoruz. Bu kapsamda Türk ekonomisine sağladığımız toplam destek yılın ilk yarısında 100 milyar TL`nin üstüne çıktı.”

Akbank`ın yılın ilk yarısında 2 milyar 282 milyon lira brüt kar elde ettiğini dile getiren Akkurt, “Akbank bu dönemde brüt karı üzerinden 474 milyon lira vergi karşılığı ayırdı. Ayrılan vergi karşılığı sonrası Akbank`ın ilk yarıdaki konsolide net karı 1 milyar 808 milyon lira oldu. Buna göre geçen yılın aynı döneminde konsolide net karı 1 milyar 309 milyon lira olan Akbank`ın ilk yarıyıl karı yüzde 38 artış gösterdi” ifadesini kullandı.

KOBİ VE KURUMSAL KREDİLERDE ARTIŞ

Akkurt, KOBİ`lere avantajlı finansman olanakları sağlamaya devam ettiklerini belirterek, Akbank`ın KOBİ kredilerinin 6 aylık dönemde 14,4 milyar liraya çıktığını ifade etti.

Akbank`ın aynı dönemde kurumsal kredilerdeki büyüme ivmesini sürdürdüğünü anlatan Akkurt, kurumsal kredilerin 20,5 milyar liraya yükseldiğini bildirdi.

Akkurt, “Akbank`ın KOBİ ve kurumsal kredileri yüzde 13,8 olan sektör ortalamasının üzerinde bir büyüme sergileyerek yüzde 18,8 artışla 35 milyar liraya ulaşmıştır. Türk reel sektörüne sağladığımız bu desteğin yansımalarını, orta ve uzun vadede istihdam artışı, özel sektörün gelişimi ve sürdürülebilir ekonomik büyüme olarak göreceğiz” dedi.

“İHTİYAÇ KREDİLERİNDE SEKTÖRÜN ÜSTÜNDE BÜYÜDÜK”

Ziya Akkurt, 2. çeyrekte yaşanan olumlu gelişmelerin tüketici güveni ve beklentilerini de yükseltiğini vurgulayarak, “Tüketici kredileri yoluyla müşterilerimizin ihtiyaç duyduğu her noktada yanlarında olmaya devam ediyoruz. Tüketici kredileri ile sağladığımız destek yüzde 19,6`lık artışla 11,1 milyar liraya yükseldi” dedi.

Kredi kartı kredileri dahil olarak değerlendirildiğinde, toplam tüketici kredilerinin yüzde 14,8`lik artışla 17,2 milyar liraya ulaştığını anlatan Akkurt, Akbank ihtiyaç kredilerinin de ilk altı ayda sektörün oldukça üstünde büyüyerek yüzde 26,2`lik artışla 5,2 milyar lira seviyesine çıktığına işaret etti. Akkurt, kredi kartlarına ilişkin şu bilgileri verdi:

“Gerçekleştirdiğimiz stratejik işbirliği ve ortaklıklar yoluyla kredi kartı müşterilerimize sunduğumuz fırsat ve avantajları geliştiriyoruz. Kredi kartları yoluyla müşterilerimize sağladığımız kredi 6 milyar lirayı geçti. Sektörün üzerinde bir büyüme gerçekleştirdiğimiz kredi kartlarında pazar payımız geçen yılın aynı dönemi ile kıyaslandığında 1,3 puanlık bir artışla 15,9 seviyesine yükseldi. Kredi kartları alanında müşteri memnuniyetini artırmaya yönelik sunduğumuz hızlı, esnek ve pratik çözümler kredi kartlarımızın tercih edilmesini sağlıyor.”

“TAKİPTEKİ KREDİ ORANI AZALIYOR”

Akkurt, son yaşanan global krizin, risk yönetiminin finansal kurumlar ve piyasalar açısından taşıdığı kritik önemi bir kez daha ortaya koyduğunu ifade ederek, risk yönetiminin Akbank`ın kurumsal yönetim anlayışının vazgeçilmez parçası olduğunu ifade etti.

Ziya Akkurt, “İçinde bulunduğumuz dönem ne olursa olsun risk odaklı yaklaşımımızdan taviz vermeden bankacılık faaliyetlerimizi sürdürmeye devam ediyoruz. Uyguladığımız etkin risk yönetimi politikaları sektörün oldukça altında bulunan takipteki kredi oranımızın azalmaya devam etmesini sağlıyor. 2009 sene sonu itibarıyla yüzde 3,8 seviyesinde bulunan, 2010 yılı ilk çeyreğinde yüzde 2,9`a düşen takipteki kredi oranımızda sağladığımız iyileşme devam ediyor. Bankamızın takipteki kredi oranı yılın ilk yarısında yüzde 2,5 seviyesine gerileyerek sektörün oldukça altında seyretti” ifadelerini kullandı.

Takipteki kredi karşılıklarına da değinen Akkurt, Akbank`ın ihtiyatlı yaklaşımını sürdürerek takipteki kredilere yüzde yüz oranında karşılık ayırmaya devam ettiğinin altını çizdi.

Akkurt, toplam mevduatlarının sektörün üzerinde büyüyerek ilk altı ayda yüzde 15,7 artışla 70 milyar lirayı geçtiğini, TL mevduatlarının ise aynı dönemde yüzde 24`lük artışla 43 milyar liraya ulaştığını bildirdi.

Yeni yorum gönder

  • Web sayfası ve e-posta adresleri otomatik olarak bağlantıya çevrilir.
  • İzin verilen HTML etiketleri: <a> <em> <strong> <cite> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd>
  • Satır ve paragraflar otomatik olarak bölünürler.

Biçimlendirme seçenekleri hakkında daha fazla bilgi

sponsorlu bağlantılar

Anket

Çalıştığınız iş alanını neden tercih ettiniz:

Son yorumlar