Dolarda düşüş sürecek mi?


Dolar 1,4110 TL ile iki yılın en düşük düzeyine indi. Uzmanlar, gelişmekte olan ülkelere çok yüksek miktarlarda giriş olduğunu, yönü tamamen küresel gelişmelerin belirlediğini söyledi.

Bankalararası piyasada dolar/TL devam eden girişlerle 1,4110 TL ile son 2 yılın en düşüğünde, gösterge faiz tarihi en düşük seviyelerinin de görüldüğü Ekim 2009'dan bu yana en düşük seviyelerde güne başladı.

Bankacılar dünya genelinde düşük maliyetli dolar likiditesi beklentilerinin yarattığı gelişmekte olan ülke ekonomi para birimlerine olan girişlerin etkisiyle kur ve faizde yönün aşağı olmaya devam edebileceğini, küresel gelişmelerin iç piyasada da aynen yansıyacağını söylüyorlar.

Bir bankacı, "Artık anlaşılıyor ki Euro/dolar 1,40'lı seviyelere giriyor. Gelişmekte olan ülkelere çok yüksek miktarlarda giriş görmeye devam ediyoruz. Yönü tamamen küresel gelişmeler belirliyor. Bu girişler sürdükçe kur ve faizde de yön aşağı olacak gibi görünüyor" dedi ve ekledi:

"Bu hareketin nereye kadar devam edeceğini kestirmek zor. Bugün için de önceki günlere göre sınırlı da olsa bu hareket devam edecek gibi görünüyor. Bugün için ECB'nin yapacağı faiz kararı ve ECB Başkanı Jean Claude Trichet'in bugünkü açıklamaları önemli olacaktır."

Öte yandan bankacılar TCMB'nin döviz alım ihaleleri ile kullanacağı ek alım tutarının büyüklüğünün de iç piyasada takip edileceğini çünkü artık bu miktarın tamamen "ucu açık" olduğunu ve TCMB'nin bu ihaleler için açıklayacağı miktarın da dolar/TL'de sınırlayıcı etki yapabileceğini söylüyorlar.

Bankalararası piyasada dün spot kapanışta 1,4180 seviyesinde olan en iyi dolar alış satış kotasyonları bu sabah ilk işlemlerde 1,4110'a kadar geriledi. Aynı saat itibariyle euro/dolar paritesi 1.3931 seviyesinden işlem görüyordu. Dolar/TL en son iki yıl önce Ekim 2008'de bu seviyeden işlem görmüştü.

Tahvil-bono piyasasında dün spot kapanışta yüzde 7.88, valörlüde yüzde 7.84 seviyesinde olan gösterge tahvilin bileşik faizi bugün tezgahüstü piyasada yüzde 7.84/7.81 seviyesindeydi. Gösterge faiz dün olduğu gibi bugün de güne tarihi en düşük seviyelerinin de görüldüğü Ekim 2009'dan bu yana en düşük seviyelerde başladı. Ekim 2009'da gösterge bileşik faiz tarihin en düşük seviyesi olan yüzde 7.59 seviyesine gerilemişti.

Yeni yorum gönder

  • Web sayfası ve e-posta adresleri otomatik olarak bağlantıya çevrilir.
  • İzin verilen HTML etiketleri: <a> <em> <strong> <cite> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd>
  • Satır ve paragraflar otomatik olarak bölünürler.

Biçimlendirme seçenekleri hakkında daha fazla bilgi

sponsorlu bağlantılar

Anket

Çalıştığınız iş alanını neden tercih ettiniz:

Son yorumlar