Doların ateşi yükseldi


Euro'nun dolar karşısında değer kaybetmesiyle beraber dolar 1.60 TL seviyelerine kadar yükseldi. Uzmanlar ne öneriyor?

Euro dolar karşısında 1.2054'le Mart 2006'dan bu yana en düşük seviyesinde. Pariteye bağlı olarak dolar serbest piyasada 1.60 TL seviyesine kadar yükseldi. Euro cephesinde ise 1.9250 TL seviyesine kadar geriledi. İMKB'de de satışların yoğunluğu nedeniyle endeks ortalama olarak 1.43 civarında değer kaybı yaşadı. Borsadaki değer kayıplarının nedeni Euro-dolar paritesi ve Anayasa değişikliğinden dolayı olduğu piyasalarda konuşuluyor.

Macaristan'ın yardım çığlığı Avrupa'yı sarstı. Macaristan borsası kayıpların daha da ağır olmaması için borsasını bugün işleme kapattı.

Avrupa'da iflas risk primleri (CDS) 37 baz puan arttı. Sadece Macaristan'ın risk primiyle sınırlı kalmadı ve İspanya'nın risk primi 62 baz puan, İrlanda'nın 74 puan, Portekiz'in 62 puan, İtalya'nın 53 puan birden yükseldi.

AYŞE ÇOLAK - TERA MENKUL GENEL MÜDÜR YARIDIMCISI

Piyasalardaki tedirginlik Macaristan'ın Yunanistan'dan daha kötü durumda olmasından kaynaklanıyor. Bunun yanı sıra iç siyasi dalgalanmalarda İsrail sorunu ve Anayasa Mahkemesi'nin yapacağı görüşmeler de etkili. Avrupa'da mevcut olan ağır krizin Doğu Avrupa ülkelerine de yansıması endişeleri arttırdığı için Euro-dolar paritesi geriledi ve dolar yükselişe geçti. Borsa da gelen haberlere göre yön belirliyor. Yatırımcılara sepette kalmalarını öneriyorum. Sepette dolar ve TL ağırlıkta olmalı. Euro'nun sepetteki payı düşük tutulmalı. Piyasa gelen haberlere göre yönünü tayin edecektir.

HALİL REÇBER - ANADOLU YATIRIM STRATEJİSTİ

Parite 1,19’lara inebilir

1,2050 gibi bir hedef vardı zaten. Şu an 1,2040’tan işlem görüyor. Buranın kırılması demek Euro-dolar’da 1,20’nin altına inilebilir anlamına geliyor. En azından çok kısa vadede artık dip süreci kırılmaya başladı. Bu, önümüzdeki günlerde Euro-dolar paritesini 1,19’lara kadar getirebilir.

Anayasa değişikliği süreci ‘negatif etki’

Borsanın bir gün düşüp bir gün yükselmesi Mayıs ayındaki geleneksel dalgalanmalardan kaynaklanıyor. Yükselişleri satış fırsatı olarak değerlendirme mesajı vermiştik. Bu hala geçerli. Dün anayasa değişiklik süreci açıkçası negatif algılandı. Dolayısıyla bunun için şunu söyleyebiliriz: Yabancı yatırımcı çok fazla olumlu bakmadı bu sürece. Onun için önümüzdeki süreçte görüşmeler devam ettiği müddetçe sıkıntı olacaktır. Biz biraz daha negatif ayrışacağız bu anlamda.

Dolarda hedef 2 TL

Dolar 1.63’ü geçmeye çalışacak büyük ihtimalle. 1,63’ün üzerinde de benim orta vadeli hedefim, Euro-dolar paritesinde karşılaştırma yaptığımızda, çok yüksek ihtimalle Mart ayında 1,83’lerin üzerinde bir hareket başlayacaktır. Bu da 2 TL’lere götürecektir doları.

Yeni yorum gönder

  • Web sayfası ve e-posta adresleri otomatik olarak bağlantıya çevrilir.
  • İzin verilen HTML etiketleri: <a> <em> <strong> <cite> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd>
  • Satır ve paragraflar otomatik olarak bölünürler.

Biçimlendirme seçenekleri hakkında daha fazla bilgi

sponsorlu bağlantılar

Anket

Çalıştığınız iş alanını neden tercih ettiniz:

Son yorumlar