Finansal krizle birlikte otomotiv devlerinde kötüye gidiyor.


GM ve Chrysler birleşme yardımı için AB Hazinesi’ne başvuruyor. Toyota yedi yıl sonra satışların düştüğünü açıkladı

Uluslararası finansal kriz bankalardan sonra otomobil devlerini de zorluyor, şirketler birbiri ardına fabrika kapatıp işçi azalttıklarını açıklıyor.

Geçtiğimiz haftalarda milyarlarca dolarlık yardım paketleriyle bankaları kurtaran Amerikan Hazinesi, şimdi de şirketleri kurtarma yükümlülüğüyle karşı karşıya kaldı.

Mali zorluklar içinde bulunan ABD’li otomotiv devleri General Motors ve Chrysler birleşme görüşmelerini sürdürürken, bu konuda mali yardım için ABD Hazinesi’ne başvurmaya hazırlanıyor. ABD Hazinesi 30 yıl önce yine batmaktan kurtarılan Chrysler’e acil borç ödemeleri için gereken 1.5 milyar doları vermeyi kabul ederse görüşmeler sürecek.

Yeni otomotiv devi doğacak

Bugünkü koşullarla gerçekleştirilecek bir birleşmeyle ortaya çıkacak yeni şirkette Chrysler’in bugünkü sahibi yatırım şirketi Cerberus Capital Management’ın hissesi yüzde 10’un altında olacak. Birleşme dünya otomotiv piyasasının yapısını değiştirecek ve ortaya çıkacak yeni şirket ABD otomotiv satışlarının üçte biri yapar hale gelecek. Bu arada birleşmeye karşı olan bazı GM yönetim kurulu üyelerinin de iknası gerekecek. Bu arada ortaya çıkacak şirket GM yönetimini daha büyük ancak daha zor bir görevle karşı karşıya bırakacak.
Görüşmeleri yakından izleyenler bugüne kadar en büyük olasılığın GM’in Chrysler’i satın alıp fazla talep görmeyen modellerin üretimine ve şirketin 66 bin çalışanından en az yarısının işine son vermesi olduğunu belirtirken, ABD Hazinesi devreye girerse birleşmenin söz konusu olacağını ifade ediyor.

Risk ortadan kalkar mı?

Ancak analistlere göre iki şirketin birleşmesi de gelecekteki riskleri ortadan kaldırmaya yetmeyebilir. Ancak en az işçi çıkarılacak birleşme yönteminin tercihinde bile Chrysler’in motor ve transmisyon bölümlerinin kapatılması kesin gibi. Chrysler’in vadesi 2013’de dolacak 7 milyar dolarlık banka borcunun da bu süreçte yeniden yapılandırılması gerekiyor. Bankaların bu konuda fazla istekli olmadığını belirten gözlemciler ABD Hazinesi’nin operasyonda yer almayı kabulü durumunda gelişmelerin olumluya döneceğini ifade ediyor.
Bu arada veriler ABD otomotiv sanayiinde yakın zamanda bir canlanmanın mümkün olmadığını gösteriyor. Sektörün iki büyük ismi GM veya Ford’dan birinin iflasının 2 milyon kişinin işsiz kalmasına neden olacağını belirten uzmanlar bu nedenle hem Demokrat Partili başkan adayı Barack Obama’nın, hem de Cumhuriyetçi Partili başkan adayı John McCain’in otomotivcilerin desteklenmesini istediğini söylüyor.

Toyota’nın satışı ilk kez düştü

Öte yandan Japonya’nın en büyük otomobil üreticisi Toyota’nın satışları, ABD piyasasındaki daralma nedeniyle son yedi yıldır ilk kez düştü. Toyota’dan yapılan açıklamada, temmuz-eylül dönemini kapsayan çeyrekte, bir önceki yılın aynı dönemine göre yüzde 4’lük düşüşle, dünya genelinde 2.24 milyon araç satıldığı belirtildi. Japon otomobil devi, yakıt tasarruflu araçları nedeniyle yıl başında ABD’de yüksek satış rakamlarına ulaşmıştı, ancak burada tüketici harcamalarının daralması nedeniyle eylülde satışlar yüzde 32 geriledi.

Toyota, dünyanın en büyük üreticisi olmak için GM ile yarışıyor. Geçen yıl Toyota’nın grup araç satışları 9.36 milyon adet olurken, General Motors 9.37 milyon adet araç satmıştı.

Peugeot yer arıyor

Avrupa’nın en büyük otomotiv şirketlerinden Peugeot’nun, ülkesi Fransa’da yeni işten çıkarmalara ve kapasite düşürmeye başvurmak zorunda kalacağı belirtilirken, yeni bir tesis kurmak için Türkiye ve Polonya’da yer aradığı belirtildi. Peugeot Başkanı Christian Streiff Financial Times gazetesiyle yaptığı söyleşide, şirketinin Fransa’da yeni işten çıkarmalara ve kapasite düşürmeye başvurmak zorunda kalacağını söyledi. Streiff, Fransa’da bazı tesislerin tümüyle kapatılması olasılığını da belirtti. Financial Times de, Peugeot’un, şimdiye kadar Fransa’da gönüllü işten ayrılmalarıyla ihtihdamında 15 binlik azaltma gerçekleştiren Peugeot’un, geçen hafta 2 bin geçici işçisinin sözleşmelerini de yinelemeyeceğini açıkladığına dikkat çekti. Buna ek olarak da Peugeot, dördüncü çeyrekte üretimi yüzde 20 kestiğini de bildirdi.

Derleme: RADİKAL gazetesi

Yeni yorum gönder

  • Web sayfası ve e-posta adresleri otomatik olarak bağlantıya çevrilir.
  • İzin verilen HTML etiketleri: <a> <em> <strong> <cite> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd>
  • Satır ve paragraflar otomatik olarak bölünürler.

Biçimlendirme seçenekleri hakkında daha fazla bilgi

sponsorlu bağlantılar

Anket

Çalıştığınız iş alanını neden tercih ettiniz:

Son yorumlar