“Haftada dört değil, altı gün çalışıyoruz”


Türkiye’deki yüzüncü yılını kutlayan Bosch’un Türkiye temsilcisi Hermann Butz 2010’dan umutlu. Krizde çalışma günlerini düşüren şirket yeniden bol mesaili günlerine döndü. Yakın dönemde ise işe alımlar gündemde.

Bundan tam bir asır önce motorlu bisiklet, tekne ve otomobillerde kullanılan manyeto üretmek için Türkiye pazarına giren Alman Bosch Grubu, yüzüncü yılında 1.4 milyara ulaşan ciro ve 8 bini aşkın çalışanıyla yalnızca yurtiçine yönelik üretimle değil ihracatta da ciddi pay sahibi. Türkiye’de elde ettiği cironun neredeyse yarısını ihracattan sağlayan firmanın küresel krizden etkilenmediğini söylemek mümkün değil. Zira geçen yıla oranla cirosunda yüzde 16 düşüş yaşayan şirket çalışan sayısını da 2009’da 8 bin 400’den 8 bin 250’ye indirmiş.

Ekonomik krizin etkilerini en aza indirmek için esnek çalışma modeline geçen şirket, haftalık çalışma gün sayısını da dörde indirmişti. Ancak Bosch Genel Müdürü ve Türkiye temsilcisi Hermann Butz 2010’dan umutlu olduklarını ve istihdama yönelik planların hayata geçirilerek çalışan sayısını artıracaklarını söyledi. “2010’un da çok kolay geçeceğini söyleyemeyiz. Ancak biz şimdiden haftada altı gün çalışma sistemimize geri döndük. Bu da iyiye gidişin bir göstergesi sayılır” diyen Butz, henüz net bir rakam telaffuz etmese de yeni işe alımların yakın zamanda başlayacağı müjdesini verdi.

Geliştirme mühendisleri istihdam edilecek

2010 yılına ilişkin beklentilerini değerlendiren Butz, Avrupa’da düşen otomobil satışlarına ve Euro’daki değer kaybına rağmen ciroya dair yıl sonunda 15’lik bir artış öngörüyor. “İhtiyatlı ve iyimseriz, ciromuzda ve ihracatımızda artış bekliyoruz. Mevcut ciro seviyemiz planlarımıza oranla şimdiden daha iyi bir noktaya ulaştı. Bu yüzden istihdam planlarımızda revizyon yaparak, yeni iş imkanları sağlamayı hedefliyoruz” diyor. Kriz döneminde yaşanan durgunluğu fırsata çevirmek için kolları sıvayan Bosch Grubu’nun bir üzerinde durduğu bir diğer nokta da eğitim. Hem şirket içi hem de paydaşlarla olan ilişkileri eğitim aracılığıyla güçlendiren şirket, üniversitelerin özellikle mühendislik fakültelerine ve meslek liselerine maddi kaynak yaratıyor. Ev aletlerinin yanı sıra otomotiv teknolojilerine de Türkiye’de yatırım yapan Bosch’un 2010 ve sonrasındaki yol planlarından birini de Ar – Ge faaliyetleri oluşturuyor. Son beş yılda araştırma ve geliştirme için toplam 60 milyon euro’dan fazla kaynak ayırılmış. Butz, Türkiye’deki tüm lokasyonlarında Ar-Ge ve mühendislik departmanlarında toplamda 182 geliştirme mühendisi istihdam ettiklerini ve bu rakamın artacağını belirtiyor.

Yeni yorum gönder

  • Web sayfası ve e-posta adresleri otomatik olarak bağlantıya çevrilir.
  • İzin verilen HTML etiketleri: <a> <em> <strong> <cite> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd>
  • Satır ve paragraflar otomatik olarak bölünürler.

Biçimlendirme seçenekleri hakkında daha fazla bilgi

sponsorlu bağlantılar

Anket

Çalıştığınız iş alanını neden tercih ettiniz:

Son yorumlar