İhracat rakamları açıklandı


Türkiye İhracatçılar Meclisi verileriyle, nisan ayı ihracatı, geçen yılın aynı ayına göre yüzde 25,44 artışla 9 milyar 436,7 milyon dolara yükseldi.

Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM) verilerine göre nisan ayında ihracat, 2009 yılının aynı ayına göre yüzde 25,44 artışla 9 milyar 436 milyon 676 bin dolar seviyesinde gerçekleşti.

TİM, nisan ayı ihracat rakamlarını yazılı bir açıklamayla duyurdu.

Açıklamaya göre, bu yılın ilk 4 ayında ihracat yüzde 23,09 artışla 35 milyar 97 milyon 270 bin dolar oldu.

Son 12 aydaki ihracat rakamı ise yüzde 8,59 düşüşle, 103 milyar 665 milyon 652 bin dolar olarak gerçekleşti.

Rakamlar ne anlama geliyor?

Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM) Başkanı Mehmet Büyükekşi, ihracatta üst üste 5 aydır çift haneli büyüme yakalandığına işaret ederek, Merkez Bankasının elindeki tüm araçları kullanarak kur sepetinin rekabetçi seviyede tutunması için vereceği aktif desteği, yeniden ivme kazanan ihracatın devamı için son derece hayati gördüklerini bildirdi.

Büyükekşi, nisan ayı ihracat rakamlarına ilişkin yazılı açıklamasında, nisan ayının ihracatçı birliklerinde seçimli genel kurullarla geçirildiğini anımsatarak, göreve gelenlere başarılı dört yıl geçirmeleri temennisinde bulundu.

Avrupa'da Yunanistan'ın içinde bulunduğu borç krizi nedeniyle yaşanan sıkıntılara işaret eden Büyükekşi, AB ülkelerinin içinde bulunduğu bu durumun, Türkiye'nin önemini her geçen gün daha arttırdığını belirtti.

Öte yandan Yunanistan'ın borç krizinin dünya gündemine oturmasıyla birlikte euro-dolar paritesinin düştüğünü ve bunun Türkiye'nin ihracatını olumsuz etkileyebileceğini ifade eden Büyükekşi, "Merkez Bankasının piyasalardan likidite çekerek döviz kurunun düşmemesi için gösterdiği çabayı son derece olumlu buluyoruz. Bununla birlikte, Merkez Bankasının yıl boyunca faiz artırımı yapmaması; üretim, yatırım ve ihracatı desteklemesi açısından son derece önemlidir" değerlendirmesinde bulundu.

Son dönemde pariteden dolayı avronun 1,97 lira ve dolar kurunun 1,47 lira seviyelerine gerilemesiyle beraber ihracatçıların ciddi zarar yazmaya başladıklarına dikkati çeken Büyükekşi, açıklamasında şu görüşlere yer verdi:

"Avro ve dolar kur sepetinde ciddi bir gerileme oldu. Avroda 2,10 lira seviyesinin altı Avrupa'ya olan ihracatımızda son derece ciddi riskler oluşturmaktadır. İhracatımızın yaklaşık yarısının avro ile yapıldığı göz önüne alındığında riskin büyüklüğü daha da açık görülmektedir. Dolar kurunun 1,50 seviyesinin altına düşmesi Türk sanayisi ve ihracatı için son derece dramatik sonuçlar doğuracaktır. Merkez Bankası'nın elindeki tüm araçları kullanarak kur sepetinin rekabetçi seviyede tutunması için vereceği aktif desteği, yeniden ivme kazanan ihracatın devamı, şirketlerin sürdürülebilir karlılıkları ve istihdamın artması için son derece hayati görüyoruz. İhracat hepimizin özlediği çok güzel bir rüzgar yakaladı, devamının gelmesi içinde döviz kurlarındaki erimenin durdurulması gerekiyor. Biz döviz kurlarının artmasını değil, sadece kurlardaki gerilemenin durmasını istiyoruz. Son gelişmeler de gösteriyor ki, bu konu başta Merkez Bankası olmak üzere tüm kurumların elbirliği ile halletmesi gereken hayati bir meseledir."

İhracat artışları ne durumda?

Büyükekşi, 2009 yılının ekim ayından bu yana ihracatın aylık bazda yükseldiğini ve üst üste 5 aydır çift haneli bir büyüme yakalandığını belirterek, ilk 4 ayda en fazla ihracat yapılan 4 ülkeye ihracatın çok hızlı arttığını, bu dönemde ihracatın Almanya'ya yüzde 18, İtalya'ya yüzde 36, Fransa'ya yüzde 32, İngiltere'ye ise yüzde 37 yükseliş gösterdiğini aktardı.

Genel olarak AB ülkelerine ihracatta büyük gelişmeler yaşandığına işaret eden Büyükekşi, İspanya'ya ihracatın yüzde 54, Romanya'ya yüzde 29, Hollanda'ya yüzde 10, Belçika'ya yüzde 15, Polonya'ya yüzde 28, İsveç'e yüzde 41 arttığını kaydetti.

Komşu ve çevre ülkelere bakıldığında da ilk 4 ayda Rusya'ya yüzde 24, İran'a yüzde 37, Birleşik Arap Emirlikleri'ne yüzde 14, Suudi Arabistan'a yüzde 30, Libya'ya yüzde 22, İsrail'e yüzde 42, Türkmenistan'a yüzde 57 ihracat artışı gözlendiğini ifade etti.

En fazla ihracat yapılan ilk 30 ülkeden gerileme olan sadece 3 ülke bulunduğunu belirten Büyükekşi, bu ülkeleri Irak, Mısır ve Cezayir olarak sıraladı.

Büyükekşi, Çin'e ihracatın yüzde 137, Hindistan'a ihracatın da yüzde 29 artış gösterdiğine dikkati çekti.

ABD'ye ihracatın ilk 4 ayda yüzde 24 artış göstermesinin yanı sıra ihracat rakamlarının Arjantin'de yüzde 103, Şili'de yüzde 248, Brezilya'da yüzde 114 artışa işaret ettiğini vurguladı.

24 sektörün 21'inde artış

Mehmet Büyükekşi, ilk 4 ayda 24 sektörün 21'inde artış yaşandığını belirterek, en fazla ihracat artışı yaşanan sektörleri madencilik, fındık ve mamulleri, kimyevi mamuller, demir ve demir dışı metaller ile otomotiv olarak sıraladı. Büyükekşi, en çok ihracat yapan 10 ilin ise İstanbul, Bursa, Kocaeli, İzmir, Ankara, Gaziantep, Manisa, Denizli, Hatay ve Sakarya olduğunu bildirdi.

Yeni yorum gönder

  • Web sayfası ve e-posta adresleri otomatik olarak bağlantıya çevrilir.
  • İzin verilen HTML etiketleri: <a> <em> <strong> <cite> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd>
  • Satır ve paragraflar otomatik olarak bölünürler.

Biçimlendirme seçenekleri hakkında daha fazla bilgi

sponsorlu bağlantılar

Anket

Çalıştığınız iş alanını neden tercih ettiniz:

Son yorumlar