İşsizlik meselesi tatlıya bağlandı


Başbakan ile TOBB arasındaki "işsizlik" gerginliği TOBB Genel Kurulu'nda çözüldü. Başbakan "Kimse üzülmesin, sorunu birlikte çözeriz" derken Hisarcıklıoğlu işadamlarıyla birlikte çözüm için söz verdi

Başbakan Tayyip Erdoğan'la, TOBB Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu arasında buzlar eridi. Erdoğan'ın, "İşsizliğin çözümü için her üyeniz bir kişi istihdam etsin" çağrısına TOBB'un destek vermemesiyle yaşanan gerilim dünkü Genel Kurul'da tatlıya bağlandı. Başbakan Erdoğan, işsizliğin hükümetin tek başına çözebileceği bir sorun olmadığını belirterek, "Kimse üzülmesin, alınmasın. Bu meseleyi dayanışma ile birlikte çözebiliriz" dedi. Hisarcıklıoğlu da delegelere, "Bu işsizliği birlikte çözer miyiz arkadaşlar" diye seslendi. Salondan alkışlarla 'evet' sesleri yükselince, ekledi: "O zaman biz hazırız, hep beraber kamu ve özel sektörün elbirliğiyle istihdam seferberliğini başlatalım. 1.3 milyon değil, daha fazla istihdamı bu camia yapar. Dün yaptık. Daha da iyisini yapacağız." TOBB'un dün TOBB ETÜ'deki 65. Genel Kurulu'nda, konuşan Başbakan Erdoğan, konuşmasına "Sofradaki aşımızı büyüttüğü için TOBB'a teşekkür ediyoruz" diye başlayarak, şunları söyledi:

ŞİKÂYET ETMEK YOK: Ay yıldızı yüksek burçlara diktiğiniz için sizlere şükranlarımı sunuyorum. Türkiye'nin her zaman, küçük ya da büyük sorunları olacak. Şikâyet maharet değil, önemli olan bunları iyi okumak çözüm üretmektir. Uyarıları, yapıcı eleştirileri dikkate alacağız.
İSTANBUL'UN DIŞINA ÇIKIN: Son 7 yılda ekonomimiz yılda yüzde 4.3 büyüdü. Bunu tesadüf olarak görmek; sizin emekleriniz, alın terinizi, girişimlerinizi inkâr olur. Ankara'nın dışına çıkamayan siyasetçilere alışkınız. Ama Ankara'nın, İstanbul'un dışına çıkamayan bir işadamı profilini hayal edemiyorum. 2 yıldır IMF'siz yola devam ediyoruz. Cari açık için herkes rahat olsun.
İŞSİZLİK HEPİMİZİN SORUNU: İşsizlik tek başına hükümetin gayretleriyle, teşvikleriyle çözülecek bir sorun değil. Kimse alınmasın, darılmasın, küsmesin. Ortak meselemizdir. İş ortamını iyileştirmek noktasında, vergiler, sigorta primleri, kanunlar noktasında üzerimize düşeni yaptık.

SEÇİM EKONOMİSİ UYGULANMAZ
Başbakan Erdoğan konuşmasında medyaya yüklendi. 1 trilyon dolar milli gelir hedefi koydu.

HEDEF 1 TRİLYON DOLAR: 1 trilyon doların üzerinde milli gelir, 500 milyar dolarlık ihracat hayal değil. İşverenimize, sanayicimize güveniyoruz.

SEÇİM EKONOMİSİ YOK: Referandum ve gelecek yıl yapılacak seçimler nedeniyle bütçe dengesinden şüphe duyanlar gereksiz tedirginlik içinde.

MEDYAYA YÜKLENDİ: Sinsice bir taktik uygulanıyor. 7.5 yıldır ekonomi için yapılan karamsarlık yazma taktiği tutmadı, şimdi toplumsal yapı üzerinden deneniyor. Sanki grizu patlaması Türkiye'de ilk kez oluyor. Ajite edilerek hükümetle doğrudan ilişki kurularak yansıtıldığı dikkatimizden kaçmıyor. Lokal olaylar Türkiye manzarası gibi sunuluyor. Türk sanayicisi felaket tellallarına kulak asmadı. Biz işimize bakacağız.

BAŞBAKAN BAHÇELİ'Yİ ÜZDÜ
Başbakan Erdoğan'ın MHP Lideri Bahçeli'ye karşı samimi tavrı dikkat çekti. Salona geldiğinde tokalaştığı MHP Lideri Bahçeli ile ayrılırken de ayakta bir süre sohbet etti. Bahçeli'nin Erdoğan'ın, konuşmasını dinlemeden ayrıldığı için üzgün olduğunu söylediği öğrenildi. Bahçeli, Genel Kurul'a sessiz sedasız geldi. Salona girdiği delegeler arasında kulaktan kulağa yayıldı. Bahçeli yerine geçerken delegeler ayağa kalkarak, coşkulu bir şekilde alkışladı.

'ASLI YOK YAYLASINDA ALDATAN BİZ DEĞİLİZ'
TOBB Başkanı Hisarcıklıoğlu açılış konuşmasında şunları söyledi:
İM'E YÜKLENDİ: (İstihdam sözü veren TİM ve TÜGİAD'a yüklendi) Bizler ne aldatan ne de aldanan olduk. Birileri gibi 'aslı yok yaylasında bin 500 koyunumuz var' demedik. Masa başında hesap yapıp, yüz binlerce yeni istihdam sağlayacağız, havası vermeye çalışmadık. İstihdam sorununun çözümü için arayış içinde olduk ve başardık.
ENETİMLERE TEPKİ: Her işletmenin potansiyel vergi kaçıran mükellef gibi algılanması iş yapmayı imkânsızlaştırıyor. Vergi cezalarının yüzde 90'ı mahkemeden dönüyor. Karşı olduğumuz, denetim değil haksız ithamlarla damgalanmak.

'İŞSİZLİĞİN SORUMLUSU OLAMAZSINIZ'
MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli de hükümeti politik mesaj vererek işsizlik sorumluluğunu sanayici ve işadamlarına yıkmakla ve "bahane bulma kurnazlığıyla" suçladı. Bahçeli'nin bu sözlerine TOBB üyeleri alkışlarla karşılık verdi. Başbakan Erdoğan'ın İstanbul'a hareket etmek üzere salondan ayrılmasından sonra kürsüye gelen Bahçeli şunları söyledi:
BAHANE BULMA: Sırf politik mesaj olsun diye, mesela işsizliği çözmek adına TOBB üyelerine birer işçi almalarını sipariş vermek sorunlarımıza gerçekçi bakış olmadığı gibi, bu anlayışın bir asır sonra ülkemizi getirdiği nokta da ortada. Ülkemizde işsizlik gerçeği varsa kaynağı asla sizler değilsiniz. Hatta oluşturduğunuz iş ortamını minnetle belirtmek lazım.

Yeni yorum gönder

  • Web sayfası ve e-posta adresleri otomatik olarak bağlantıya çevrilir.
  • İzin verilen HTML etiketleri: <a> <em> <strong> <cite> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd>
  • Satır ve paragraflar otomatik olarak bölünürler.

Biçimlendirme seçenekleri hakkında daha fazla bilgi

sponsorlu bağlantılar

Anket

Çalıştığınız iş alanını neden tercih ettiniz:

Son yorumlar