İthal et satan kasaplarda fiyatlar sabitlendi


Et fiyatlarının düşürülmesi için yapılan düzenlemelere bir yenisi daha eklendi. Türkiye Kasaplar Federasyonu'nun EBK ile yaptığı anlaşmaya göre, federasyona başvurarak EBK’dan ithal et alan kasaplar yarından itibaren kıymanın fiyatını 18 TL’den, dana kuşbaşını da 20 TL’den satacak.

Geçtiğimiz hafta ithal etlerin tüketiciye uygun fiyatlarla satılması için zincir marketlerle anlaşan EBK'nın kasaplarla yaptığı anlaşmayı değerlendiren Türkiye Kasaplar Federasyonu Başkanı Fazlı Yalçındağ, yeni işbirliği sayesinde ithal etin tüketiciye ulaştırılmasına bir düzen getirmeyi hedeflediklerini belirtti.

Yurt genelinde kendilerine başvuran kasapların EBK'dan 12 TL artı KDV'den et alabileceğini ifade eden Yalçındağ, bu ithal etlerin kasaplarda satılacağı fiyatı da açıkladı. Yapılan anlaşmaya göre ithal et satacak olan kasaplar kıymanın kilosunu 18 TL, dana kuşbaşının kilosunu da 20 TL'den satmak zorunda olacak.

Fiyat konusunda çok hassas olduklarını dile getiren Yalçındağ, "EBK'dan et alan kasapların ne kadar et aldığı, ne zaman aldığı ve kasapların adres bilgileri elimizde olacak. Bu bilgiler ışığında da sıkı bir denetim yapılacak. EBK'dan aldıkları ithal etleri belirlenen fiyatın dışında satan kasaplar bir daha EBK'dan ithal et alıp satamayacak" dedi.

EN ÇOK TALEP İSTANBUL'DAKİ KASAPLARDAN

Yarından itibaren kasapların kendilerine başvurarak EBK'dan ithal et alabileceğini belirten Fazlı Yalçındağ,"Yapılan bu anlaşmaya Türkiye'nin her yöresinden talep geliyor. Özellikle İstanbul'un yanısıra, Kütahya ve Kocaeli'nden yoğun talep var" şeklinde konuştu.

YERLİ ET İLE İTHAL ET AYRI FİYATLANDIRILACAK

İsteyen kasapların yerli et satmaya devam edebileceğini ifade eden Yalçındağ, "Bizim bu çalışmamız ve belirlenen fiyatlar ithal etler için geçerli. Yani kasaplar yerli eti maliyetlerine göre kendi belirledikleri fiyattan satmaya devam edecekler" dedi.

Yeni yorum gönder

  • Web sayfası ve e-posta adresleri otomatik olarak bağlantıya çevrilir.
  • İzin verilen HTML etiketleri: <a> <em> <strong> <cite> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd>
  • Satır ve paragraflar otomatik olarak bölünürler.

Biçimlendirme seçenekleri hakkında daha fazla bilgi

sponsorlu bağlantılar

Anket

Çalıştığınız iş alanını neden tercih ettiniz:

Son yorumlar