Kıyma 17.5 liraya satılacak


Et ve Balık Kurumu ramazan boyunca kıymanın kilosunu en fazla 17.5 TL'den satacak markete 12 TL'den et verecek. EBK'dan ucuz alıp müşteriye yüksek fiyata satan markete ise bir daha et yok

'Ramazanda et fiyatları artmayacak' sözü veren Tarım ve Köyişleri Bakanlığı, fiyatları sabitlemek için bir dizi önlem aldı. Bu çerçevede Et ve Balık Kurumu (EBK) iftar ve sahur sofralarında ucuz et yedirmek için marketlerle anlaştı. İthal edilen 24 bin baş ithal hayvan kesilerek 12 liraya büyük marketlere verilecek. EBK yönetimi anlaşmaya 'Kıymayı 17.5 liradan daha yüksek fiyata satmayacaksınız' şartı koydu. Marketler de söz konusu şartı kabul etti. Şu anda kıymanın piyasa fiyatı 19.5 ile 24 lira arasında değişiyor.

6 BİN ANGUS İTHAL EDİLDİ
Et ve Balık Kurumu, 50 bin tonluk ithal kasaplık sığırı partiler halinde Türkiye'ye getiriyor. Dün Uruguay'dan ithal edilen 6 bin Angus ve Heafort cinsi hayvanlar gemi ile Derince Limanı'na getirildi. Hayvanlar geceden beri kamyonlarla EBK'nın İstanbul, Sakarya ve Bursa'daki kesim merkezlerine gönderildi. EBK yetkililerinin verdiği bilgiye göre; hayvanlar burada 3 gün bekletildikten sonra kesime alınacak. Ramazanın 7. günü de 15 bin baş ithal sığır Türkiye'ye giriş yapacak. Kombinalarda bekletilecek hayvanlar kısım kısım kesilerek marketlere verilecek. EBK'nın anlaşma yaptığı büyük marketler kilosunu 12 liraya aldıkları etlerin kıymasını 17.5 liraya satacak. Bu fiyatın üzerine vatandaşa kıyma satılması halinde EBK marketlere ucuz et vermeyi durduracak. Kıyma ve et fiyatları market ve kasaplarda yüksek seviyelerde satılırken EBK mağazalarında ucuza veriliyor. EBK'da kıymanın kilosu 16.5 liraya vatandaşa satılırken, kuşbaşı 19.15 liraya alıcı buluyor.

Hayvancılığa sıfır faizli kredi
Tarım ve Köyişleri Bakanlığı, 1 Ağustos'tan itibaren hayvancılık sektöründe sıfır faizli yatırım ve işletme kredisi verilmeye başlandığını açıkladı. 34 bin kişiye yeni istihdam imkanı sağlayacak projenin 'yatırım kredileri' bölümünün ahır, ağıl yapma, süt sağım tesisi kurma ve hayvan alımını kapsayacağı belirtildi. Geri ödemesi 7 yılda yapılacak, sıfır faizli bu kredinin limitinin 7.5 milyon TL olacağı ve en üst limitten alındığında yaklaşık bin baş damızlık hayvan alımının karşılanabileceği duyuruldu. Büyükbaş besi hayvancılığını kapsayacak projede büyükbaş besi hayvanı alımı ve yem temininde kullandırılacak kredi 2 yılda geri ödenecek. Müracaatçı başına 3 milyon TL olarak belirlenen kredi ile üst limit krediyi kullanan bir yatırımcı yaklaşık bin büyükbaş besi hayvanı besleyebilecek.

Yeni yorum gönder

  • Web sayfası ve e-posta adresleri otomatik olarak bağlantıya çevrilir.
  • İzin verilen HTML etiketleri: <a> <em> <strong> <cite> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd>
  • Satır ve paragraflar otomatik olarak bölünürler.

Biçimlendirme seçenekleri hakkında daha fazla bilgi

sponsorlu bağlantılar

Anket

Çalıştığınız iş alanını neden tercih ettiniz:

Son yorumlar