Krizin işçilere kesilen faturası çok ağır


1 Eylül'den beri çok sayıda şirket üretime ara verme ve işçi çıkarma kararı aldı. Son olarak Grundig Elektronik 432 çalışanını işten çıkardı.

Global ekonomik krizin yurtdışı ve yurtiçi pazarlarda yarattığı durgunluk, talep daralması, sipariş iptali, stok miktarını azaltma, yeniden yapılanma çalışmaları ve diğer sebeplerle 1 Eylül'den bu yana çok sayıda şirket, çeşitli tarihler arasında üretime ara verme, ofis kapatma ve işçi çıkarma gibi kararlar aldı. 1 Eylül'den bu yana çeşitli sektörlerde işten çıkarılan kişi sayısı 3 bini aştı.

TEKNOLOJİK DEĞİŞİM

Son olarak Grundig Elektronik pazar daralması ve sektördeki teknolojik değişim sonucu işçilik yoğun CRT TV üretiminin azalarak, daha az işçilik gerektiren LCD TV'lerin üretilmesi nedeniyle 432 çalışanını işten çıkardı. Ödenecek kıdem tazminatı tutarının 5.5 milyon YTL olduğu belirtildi. Öte yandan geçen hafta 300 kişiyi işten çıkaran Ford Otosan'dan borsaya yapılan açıklamada "İş akitleri sonlandırılacak çalışanlarımıza ödenecek ihbar ve kıdem tazminatının Ford Otosan'a maliyeti yaklaşık 3.1 milyon YTL olacaktır. Ford Otosan'ın bugün itibariyle 8 bin 506 olan toplam çalışan sayısı, 300 çalışanımızın iş akdi sona erdikten sonra, emeklilik ve kendi isteğiyle ayrılmalar haricinde, 8 bin 206 seviyesine gelecektir" denildi.

Yeni yorum gönder

  • Web sayfası ve e-posta adresleri otomatik olarak bağlantıya çevrilir.
  • İzin verilen HTML etiketleri: <a> <em> <strong> <cite> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd>
  • Satır ve paragraflar otomatik olarak bölünürler.

Biçimlendirme seçenekleri hakkında daha fazla bilgi

sponsorlu bağlantılar

Anket

Çalıştığınız iş alanını neden tercih ettiniz:

Son yorumlar