Özel Sektörlere Güven Azaldı


Yolsuzluk ve rüşvet dünya çapında yaygın bir olgu... Dünya çapında yolsuzluk ve rüşvetle mücadeleyi amaçlayan Uluslararası Şeffaflık Örgütü`nün Küresel Yolsuzluk Barometresi`ne göre özel sektöre duyulan güven azaldı.

Yolsuzluğu artıran sebep ise ekonomik kriz...

Uluslararası Şeffaflık Örgütü`nün Küresel Yolsuzluk Barometresi araştırmasına göre, dünya genelinde özel sektöre duyulan güven azaldı.

İnsanların siyasi parti, yönetimler ve özel işletmelere artık itimat etmediğine dikkat çeken araştırmaya göre küresel mali krizin özellikle önemli kamu ve özel kuruluşlara duyulan bir güven krizine dönüştüğüne dikkat çekiyor.

Araştırmaya göre, özel sektörün yolsuzluğa batmış olduğuna inananların oranı 2004`de yüzde 45 iken bu yıl yüzde 53`e yükseldi.

Şirketlerin Rüşvet Verdiği İnancı

69 ülkede yapılan araştırmaya katılanların yarısından fazlası, şirketlerin devlet politikalarını etkilemek için rüşvet verdiğine inanıyor.

Hem gelişmiş Batı ülkelerinde hem de kalkınmakta olan ülkelerde birçok alanda rüşvet olayı yaşanıyor. Katılımcıların yüzde 10`u bir şekilde rüşvet verdiğini söylüyor. Düşük gelir grubundaki kişiler çeşitli hizmetleri alabilmek için rüşvet istekleriyle daha fazla karşılaşıyor.

Dünya genelinde yolsuzluğun en yaygın olduğu ülkeler arasında Kamerun, Liberya, Sierra Leone ve Uganda gibi Afrika ülkeleri bulunuyor.

Eski Sovyet Cumhuriyetleri, Latin Amerika ve Asya`nın bazı bölgelerinde de rüşvet oldukça yaygın...

Yolsuzluğu azdıran sebep, ekonomik kriz... İşini kaybetme tehlikesinin ahlaki standartları değiştirdiğini belirten uzmanlara göre şirketlerin işten çıkarmalara gitmesi de ahlak erozyonuna yol açabiliyor.

Yeni yorum gönder

  • Web sayfası ve e-posta adresleri otomatik olarak bağlantıya çevrilir.
  • İzin verilen HTML etiketleri: <a> <em> <strong> <cite> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd>
  • Satır ve paragraflar otomatik olarak bölünürler.

Biçimlendirme seçenekleri hakkında daha fazla bilgi

sponsorlu bağlantılar

Anket

Çalıştığınız iş alanını neden tercih ettiniz:

Son yorumlar