Sigorta şirketlerinin anlaşması sonuçsuz


İngiliz sigorta şirketi Prudential, ABD'li American International Group'un (AIG) Asya birimi AIA'yı satın almak için telaffuz ettiği ilk rakamdan aşağıda olan ikinci teklifinin reddedilmesi üzerine anlaşmadan çekildiğini açıkladı.

Prudential, AIG'ye daha önce verdiği 35.5 milyar dolar tutarındaki ilk teklifi, bozulan piyasa koşullarını gerekçe göstererek 30.38 milyar dolara çekmiş ancak bu teklifi, AIG'nin yönetimi kurulu tarafından kabul edilmemişti.

AIG Yönetim Kurulu daha önce Prudential'in teklifini 2'ye karşı 10 oyla reddetmiş ve bu satışın yerine AIA hisselerinin bir kısmının Asya’da bir borsada halka arz edilmesi kararını desteklemişti.

AIG Yönetim Kurulu'nun kararının yanı sıra, Prudential'in yaklaşık yüzde 20 hissesine sahip yatırımcıların 7 Haziran'da yaptıkları bir oylamada, fiyatta indirim olmazsa anlaşmayı desteklemeyecekleri yönünde bir karar vermeleri de İngiliz şirketin görüşmelerden çekilmesinde etkili oldu.

ÇEKİLSE DE VAZGEÇMEYECEK

Prudential'ın anlaşmadan vazgeçmesinin ardından teminat, danışmanlık ve diğer işlemler için 659 milyon dolar ödemesi gerekecek.

İngiliz sigorta şirketi, anlaşmanın gerçekleşmemesine rağmen, Asya'daki genişleme stratejisinden vazgeçmeyeceğini de açıkladı.

Anlaşmanın başarısızlıkla sonuçlanmasının, Prudential'ın CEO'su Tidjane Thiam'ın istifa etmesi yönündeki baskıları artırması bekleniyor.

Thiam’ın resmi açıklamasında, "Biz bu potansiyel anlaşma sürecine Asya'da konumumuzu güçlendirmek için girmiştik ve bölgenin Prudential için mükemmel büyüme fırsatları sunduğunu görüyoruz... Hissedarlarımızla, piyasa koşulları göz önünde bulundurularak şartların yeniden görüşülmesi konusunda mutabık kaldık ancak anlaşmayı nihayete erdiremedik" dedi.

Yeni yorum gönder

  • Web sayfası ve e-posta adresleri otomatik olarak bağlantıya çevrilir.
  • İzin verilen HTML etiketleri: <a> <em> <strong> <cite> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd>
  • Satır ve paragraflar otomatik olarak bölünürler.

Biçimlendirme seçenekleri hakkında daha fazla bilgi

sponsorlu bağlantılar

Anket

Çalıştığınız iş alanını neden tercih ettiniz:

Son yorumlar