Türkiye’de en büyük sorun işsizlik


Uluslararası pazar araştırma şirketi Ipsos’un, dünya gayri safi yıllık hasılasının (GSYH) yüzde 75’nin oluşturulduğu aralarında Türkiye’nin de bulunduğu 24 ülkeden 1000 kişiyle gerçekleştirdiği araştırmanın sonuçlarına göre, tüketiciler dünya ekonomisindeki iyileşmeyi artan iş olanaklarına göre değerlendiriyorlar.

Araştırmanın sonuçları, 2009 travmasından tüketicinin kolayca çıkamayacağını, tüketicinin harcamalarını işsizliğe endekslediğini gösteriyor.

Türkler ‘Yüzde 44 iyi’ dedi

Araştırmada ‘Ekonomik durumunuzu göz önünde bulundurduğunuzda, ülkenizdeki ekonomik durumu nasıl değerlendirirsiniz?’ sorusunu Türkiye’deki katılımcıların yüzde 44’ü çok iyi ve iyi olarak yanıtlarken, bu oranın 24 ülke ortalamasının yüzde 39 olduğu görülüyor. Global kriz sonrasında en hızlı toparlanmayı gösteren Hindistan’da bu soruya ‘çok iyi ve iyi’ yanıtını verenlerin oranı yüzde 85 ile en yüksek oranı yakalarken Çin’de bu şekilde cevap verenlerin oranı yüzde 77.

İş varsa harcarım

Tüketicilerin ekonomik algısında işsizliğin çok önemli bir faktör olduğunu belirten Ipsos KMG Kurumsal İletişim Yöneticisi Evren Doğanç, tüketicilerin neden hala umutsuz oldukları konusunda şunları kaydetti: “Bu sorunun en kısa yanıtı iş güvencesi. Tüketici güveni ve buna bağlı olarak tüketici harcamaları 6-12 aylık dönemlerdeki algılanan iş fırsatlarıyla direkt olarak bağlantılı.İş olanakları tüketicilerin harcama oranlarının da bir göstergesi. Temel mantık şu şekilde ortaya çıkıyor; ‘Tekrar işe alımlar başladı, bu da kendimi daha güvende hissetmeme neden oluyor, dolayısıyla ben de dışarı çıkıp harcama yapabilirim.”

Yüzde 84’ün sorunu işsizlik

Ipsos Global @dvisor raporuna bakıldığında vatandaşın yüzde 63’ünün, ekonominin düzelmesinin bir göstergesi olarak iş olanaklarındaki artışı temel belirleyici olarak gördüklerine dikkat çeken Doğanç şöyle devam etti: “Ipsos KMG olarak 3 ayda bir Türkiye kentsel kesimini (kent+yarıkent) temsil eden toplam 13 il ve bağlı ilçelerinde yaklaşık 1360 kişiyle gerçekleştirdiğimiz Türkiye Barometresi Araştırmasının Mayıs ayı sonuçları da Türkiye için benzer bir gösterge ortaya koyarak ülke gündeminin temelinin işsizlik olduğunu ve vatandaşın sorunlarının yüzde 84’ünü işsizlik, geçim sıkıntısı ve pahalılık, zamlar gibi ekonomik sıkıntıların oluşturduğunu ortaya koyuyor.”

Yeni yorum gönder

  • Web sayfası ve e-posta adresleri otomatik olarak bağlantıya çevrilir.
  • İzin verilen HTML etiketleri: <a> <em> <strong> <cite> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd>
  • Satır ve paragraflar otomatik olarak bölünürler.

Biçimlendirme seçenekleri hakkında daha fazla bilgi

sponsorlu bağlantılar

Anket

Çalıştığınız iş alanını neden tercih ettiniz:

Son yorumlar