'Üretim kriz öncesi seviyeyi bu yıl yakalar'


Merkez Bankası Başkanı Durmuş Yılmaz, "Üretim, kriz öncesi seviyeyi bu yıl yakalar. İstihdamdaki toparlanma ise uzun sürecek." değerlendirmelerinde bulundu.

Merkez Bankası Başkanı Durmuş Yılmaz, ekonomideki gelişmeleri Konya'da değerlendirdi.

Yılmaz Türkiye'nin küresel ekonomik krizin etkilerini en çabuk atlatan ülkelerden biri olduğunu söyledi ve iki önemli ekonomik gelişmeye yönelik tahminlerini anlattı.

Yılmaz, "Halen kriz öncesi seviyenin gerisinde olmakla beraber üretim düzeyimizin 2010 yılı içinde bu seviyenin üzerine çıkacağını beklemekteyiz. İstihdam piyasasındaki toparlanmanın ise daha uzun bir süre alacağını tahmin ediyoruz." diye konuştu.

Merkez Bankası Başkanı’nın dünya ekonomisine ilişkin değerlendirmeleri de dikkat çekiciydi. Yılmaz'a göre avrupa ekonomilerinin yeniden yavaşlama eğilimine girmesi, gelişmiş ülkelerde kredi sorununun tam olarak çözülememesi ve dünyayı tehdit eden işsizlik tehlikesi Türkiye için potansiyel risk taşıyor.

Yılmaz, son günlerde tartışılan dalgalı kurun mevcut koşullarda Türkiye için en iyi seçenek olduğuna dikkat çekti. Faiz oranlarının önümüzdeki dönemde tek hanede kalacağı tahminini dile getirdi.

Yeni yorum gönder

  • Web sayfası ve e-posta adresleri otomatik olarak bağlantıya çevrilir.
  • İzin verilen HTML etiketleri: <a> <em> <strong> <cite> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd>
  • Satır ve paragraflar otomatik olarak bölünürler.

Biçimlendirme seçenekleri hakkında daha fazla bilgi

sponsorlu bağlantılar

Anket

Çalıştığınız iş alanını neden tercih ettiniz:

Son yorumlar