borsa

warning: Creating default object from empty value in /home/zehirli/domains/zehirli.org/public_html/kriz/modules/taxonomy/taxonomy.pages.inc on line 33.

Yabancılar borsada cirit atıyor

Yabancıların İMKB'de yaptıkları işlemlerin hacmi Mayıs ayında geçen yılın aynı ayına göre yüzde 32 oranında artarak 11 milyar 229.4 milyon dolara ulaştı. Geçen yıl Mayıs ayında 280 milyon dolar net alımla sonuçlanan yabancı işlemleri, bu yıl Mayıs'ta 422 milyon dolar net alım olarak gerçekleşti. Mayıs'ta İMKB'de yabancı alımları yüzde 23.1 artışla 4 milyar 390.6 milyon dolara, yabancı satışları yüzde 41.7 artarak 5 milyar 826 milyon dolara yükseldi.

ANKA'nın İMKB verilerinden yaptığı belirlemeye göre, Mayıs ayında geçen yılın aynı ayına göre yabancıların alış işlemleri yüzde 23.1 artarak 5 milyar 403.5 milyon dolara çıktı. Aynı dönemde satış işlemleri yüzde 41.7 artarak 5 milyar 825.9 milyon dolara ulaşınca, yabancıların işlem hacmi de yüzde 32.1 artarak 8 milyar 501 milyon dolardan 11 milyar 229.4 milyon dolara çıktı. Geçen yıl Mayıs'ta 280 milyon 197 bin dolar net alımla sonuçlanan yabancı işlemleri, bu yıl Mayıs'ta ise 422 milyon 334 bin dolarlık net satım olarak gerçekleşti. 2009 yılının son çeyreğinde ve 2010 yılı Ocak ayında net alım olarak gerçekleşen yabancı işlemleri, Şubat'ta 365 milyon dolarlık net satım, Mart'ta 576 milyon dolarlık net alım, Nisan'da 76 milyon dolarlık net alım olarak gerçekleşmişti.
Yabancıların alım işlemleri yüzde 31 artıyor.

Y

YABANCI MENKUL KIYMETLER FONU: Fon portföyünün en az %51'ini devamlı olarak yabancı özel ve kamu sektörü menkul kıymetlerine yatırmış fonlardır.

YATAY ANALİZ: Dönemler arası bilanço ve gelir tablosu kalemlerinin değişimlerini gösterir.

YATIRIM FONU: Halktan katılma belgeleri karşılığı toplanan paralarla, belge sahipleri hesabına, riskin dağıtılması ve inançlı mülkiyet ilkesine göre sermaye piyasası araçları ile ulusal ve uluslararası borsalarda işlem gören altın ve diğer kıymetli madenlerden oluşan portföyü işletmek amacıyla kurulan mal varlığıdır.

T

TABAN FİYAT: Hisse senetlerinin bir seans içerisinde işlem görebileceği en düşük fiyattır.

TAHVİL VE BONO FONU: Fon portföyünün en az %51'ini devamlı olarak kamu ve/veya özel sektör borçlanma araçlarına yatırmış fonlardır.

TAKASBANK: İMKB Takas ve Saklama Bankası A.Ş. - Takasbank, sermaye piyasasında faaliyet gösteren banka ve aracı kurumlara saklama ve takas hizmeti veren bir kuruluştur.

TAVAN FİYAT: Hisse senetlerinin bir seans içerisinde işlem görebileceği en yüksek fiyattır.

Krizin işçilere kesilen faturası çok ağır

1 Eylül'den beri çok sayıda şirket üretime ara verme ve işçi çıkarma kararı aldı. Son olarak Grundig Elektronik 432 çalışanını işten çıkardı.

Global ekonomik krizin yurtdışı ve yurtiçi pazarlarda yarattığı durgunluk, talep daralması, sipariş iptali, stok miktarını azaltma, yeniden yapılanma çalışmaları ve diğer sebeplerle 1 Eylül'den bu yana çok sayıda şirket, çeşitli tarihler arasında üretime ara verme, ofis kapatma ve işçi çıkarma gibi kararlar aldı. 1 Eylül'den bu yana çeşitli sektörlerde işten çıkarılan kişi sayısı 3 bini aştı.

TEKNOLOJİK DEĞİŞİM

İşte gerçek kriz!

Krizi kim nerden nasıl öğrenecek? Hepimiz biliyoruz ki mali kesim bir krizde öncü gösterge olarak reel sektörden çok daha iyi işliyor. Özellikle finans kesimi bu yönde çok hızlı davranıyor.

Borsalar düşmeye başlayalı aslında epey süre olmuş. Mesela bizim borsa 15 Ekim 2007'de zirve yapmış sonrasında hep düşüş yaşamış ama kimse krizin başlangıcını o tarihe yaslayamaz. Ama biliyoruz ki 2008 yılının daha ilk gününde borsa bir şeylerin ters gitmeye başladığını göstermeye başlamıştı.

İçerik yayınları

sponsorlu bağlantılar

Anket

Çalıştığınız iş alanını neden tercih ettiniz:

Son yorumlar