Çalışmayanların çalışanlar üzerindeki parazitleri: Spekülâtörler


Yoksullar için, çiftçilerin ürettiği ürünler için, sadece kuralsızlığın düzeltilmesi değil, bu kumarın yani sanal dünyanın durdurulması, tümden kaldırılması gerekli. Çünkü üretime dayalı değil, kâğıt işleri bütün bunlar. Kâğıt işleri önemli ölçüde vurgun yoluyla para kazanma yöntemi. Bu oldukça iştah açıcı spekülâtörler için. Kısacası; çalışmayanların çalışanlar üzerindeki parazitleri bu spekülâtörler.

Bu konuda Koray Çalışkan’ın yorumları ışıldak gibi aydınlatıcı:[4] “…Spot piyasa asli malın el değiştirdiği yerdir. Türev piyasa o malın ya gelecekteki değerinin, ya da o malı gelecekte sabit bir fiyata alma ve satma hakkının el değiştirdiği yerdir. Mesela pamuk spotunda bir balya pamuk alırsınız. Pamuk türevinde ise ya 2009 Eylülü için bir balya pamuğu ya da yine o tarihte bir balya pamuğu mesela 100 dolara alma hakkını satın alırsınız.
Artık her malın bir türev piyasası var. Tahvilden tutun dövize, borsa endekslerinden tutun buğdaya…”
Çalışkan; “…Türev bir şeyden türeyen demek. Yani pamuk opsiyon piyasası, spot piyasasından türüyor. Pamuk olmasa pamuğu ileride sabit bir fiyata alma hakkıyla kimse ilgilenmez.

Ama kazın ayağı öyle değil. Opsiyon ve vadeli işlemler piyasaları hayatında bir balya pamuk görmemiş insanların pamuk alıp sattığı yerler. Yani pamuğa olan ihtiyaç, pamuk arzını belirlemiyor. Bu piyasalarda pamukla karpuz, tahville döviz aynı şey.
‘ne var yani, spekülatörler olmasa tüccarlar ve köylüler önünü göremez o zaman gelecekteki fiyatlar daha da öngörülmez olur’ diye düşünebilirsiniz. Hata edersiniz. Çünkü köylüler bu piyasalara yaklaşmazlar. Tamamen tüccarların cirit attığı yerlerdir. İkincisi bu piyasalar risk üretirler. Üçüncüsü asli dünyayı türevinden türetirler. Yani aslen asli piyasalardaki fiyatların türevi oluşturması gerekirken, vadeli işlemlerdeki fiyatlar asli fiyatları oluşturur…” diyor.
Kriz tabii ki en başta çiftçileri yanı sıra yoksulları ve emekçileri vuruyor. Çünkü bu piyasaların oluşmasından Çalışkan’ın da dediği gibi, çiftçiler ve yoksulların bir etkisi söz konusu değil. Ancak kriz, üretime ve adil paylaşıma dayalı bir yapının referans alınmasının savunma fırsatını tüm haklılığı ve çıplaklığıyla emekçiler ile çiftçilere sunuyor.

Yeni yorum gönder

  • Web sayfası ve e-posta adresleri otomatik olarak bağlantıya çevrilir.
  • İzin verilen HTML etiketleri: <a> <em> <strong> <cite> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd>
  • Satır ve paragraflar otomatik olarak bölünürler.

Biçimlendirme seçenekleri hakkında daha fazla bilgi

sponsorlu bağlantılar

Anket

Çalıştığınız iş alanını neden tercih ettiniz:

Son yorumlar