Kodak patentlerine Apple ve Google talipBir zamanlar fotoğraf dendiği zaman akla ilk gelen markalardan olan Kodak, şimdi durumunu düzeltmek için elindeki patentleri satmayı planlıyor. Patentlere göz dikenler ise Google ve Apple.

Eğer siz de 80'lerin ve 90'ların çocuğuysanız, Kodak markasının önemini bilirsiniz. Bir dönem ortalığı kasıp kavuran Kodak, herkes tarafından bilinen ve fotoğraf işinde başarılı bir firmaydı. 1888'den bu yana ilk dijital fotoğraf makinesi ve ilk megapiksel fotoğraf sensörü gibi başarıları bulunan firma, uzunca bir süredir iflasın eşiğinde durumundaydı.
Kodak, çıkış yolu olarak patentleri satmayı tercih etti. Elindeki 1100'den fazla patenti açık artırmaya sunan firma, Google'ın ve Apple'ın çekişmesiyle karşılaştı. Her iki firma da patentleri almak istiyor.
Yalnız milyar dolarlarla oynayan firmalar, batmak üzere olan firmanın patentlerini tabiri caizse "kelepir" bir şekilde almaya çalışıyorlar. 1100 adet patentin toplam değerinin 2.6 milyar dolar olduğu söylenirken, gelen tekliflerin 150 ila 250 milyon dolar arasında değiştiği söyleniyor.
Yorumcular, firmaların bu kadar düşük fiyat önermesinin sebebinin patent trollüğünden kaynaklandığını söylüyorlar. Yani "patenti alayım, yeni ürünlerimde kullanayım" düşüncesinden ziyade, "patentleri alayım da, rakip firma alıp geliştirmesin" mantığı yatıyor.
Bakalım Kodak batmaktan kurtulabilecek mi...

Yeni yorum gönder

  • Web sayfası ve e-posta adresleri otomatik olarak bağlantıya çevrilir.
  • İzin verilen HTML etiketleri: <a> <em> <strong> <cite> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd>
  • Satır ve paragraflar otomatik olarak bölünürler.

Biçimlendirme seçenekleri hakkında daha fazla bilgi

sponsorlu bağlantılar

Anket

Çalıştığınız iş alanını neden tercih ettiniz:

Son yorumlar