Gerçek dinleme işlemleri nasıl oluyor? Herkes Dinleniyor mu?


Bugün vatandaşın bir çokları aman sende.. Beni kim neden dinlesin? Neyimi dinlesin? Beni dinleyipte ne yapacaklar diye inanmamayı seçmekte.

Bunun nedeni perde arkasındaki gerçeklerden habersiz olmaları ve teknolojik gerçekleri görememelerinden kaynaklanmaktadır.

Medyada çıkan dinleme hikayeleri dışında bir de tam dinleme diyebileceğimiz farklı bir teknoloji söz konusu.

A) Medyaya Yansıyan Dinlemeler Nasıl oluyor?

En basit konuşalan tartışılan dinlemeler, bir odaya mekana cihaza yerleştirilen sistemlerle direk dinleme gerçekleşmekte. Dinlenen bir şahıs ve onları takip eden başka bir ekip bulunmakta. Bu bilindik ve yıllarca tartışılan konu.

Diğer dinleme şekli, yazılımlarla seçilen bir grup ve listenin dinlenmesi. Bu dinlemede ise, şahıslar direk dinlenmese bile tüm konuşmaları kayıt edilip dinlenip incelenmekte. Bu da medyaya yansımakta.

Son olarakta dinleme cihazları satın alıp eşin dostun ya da rakiplerin birbirlerine dinleme çalışmaları söz konusu.. bunlar ufak meseleler.

B) Gerçek olan dinleme şekli. Asıl hiç konuşulmayan dinleme

İşte vatandaşlar ilk maddede yer alan dinleme şekillerine kafaya takıp ona göre yorum yapmaları.

Ancak asıl ve gerçek dinleme sistemi ise buz dağının görünmeyen tarafı hiç konuşulmayan.

Tam zamanlı a dan zye her vatandaşın dinlenmesinden bahsediyor. Süper teknoloji içeren ve tamamen büyük yatırımlara ihtiyaç olan bu dinleme şekli türkiye merkezli değil. Teknolojiyi bize nimet olarak sunanların geri dönüşüp toplama merkezleri.

Buradaki dinleme şekillerini kendi içinde çeşitli gruplamalar yapabiliriz.

1. İnternet üzerindeki aktivtilerin dinlenmesi
2. Telefon ve sesli görüşmelerinin dinlenmesi
3. Kamera ve görüntülü görüşmelerin izlenmesi

Sistemin özü şudur. A'dan Z'ye ne varsa herşeyi arşivlemek. Kaydetmek ve temel kriterlere göre istifleyip bunları dinleme merkezindeki erişim izni olan herkese açmak.

Bu dinleme ve izleme yöntemlerini anlamak için google ve facebook mantıklarını çözmeniz yeterlidir.

Sakın inkar etmeyin. İmkansız demeyin. Asla demeyiniz. İşte dananının kuyruğunun koptuğu nokta budur.

Dünyada yasal olarak herşeyi arşivleyen ve bunları tekrar müşterisine sunan devasa örnek Google'dir. Hatta kendimizi arşivletmek için can atıyoruz. Google bir ticari kuruluştur. İşte gayri meşru yollarla bunları yapanların nasıl yaptıklarını anlamak için google canlı bir örnektir. Google bütün interneti topluyor, izliyor, dinliyor ve bunları yine insanlığın yararına sunuyor. Bunları bir etik kurallar çerçevesinde yapıyor. izin verilmeyen yerlere de girmiyor.

Ancak aynı mantıkla tüm internet yine mercek altında fakat sadece erişim yetkisi olanlar ulaşabiliyor.

İkinci örneğimiz facebook, bütün insanlar şahıs şahıs fert fert loglanır, verileri tutuluyor. herşeyi a dan zye kayıtlarda tutulup önlerine zaman tüneli olarak konabiliyor. Bir çok verileri siz sileniz bile facebook silmiyor unutmuyor. Twitter ve benzerleri de bunlara dahil.

İşte bu iki örneği çok iyi analiz edip düşünün. Aslında dünyadaki her insanın bütün verilerini kaydetmek imkansız değil. Bir şirket firma iken facebook ve google bunu başarmış. Peki ya süper güçler neleri başarmaz dersiniz?

* * *

Asıl toplu dinleme içine dahil edilen telefon dinlemelerde bu açıdan kesintisiz yapılmakta olmadığından kim emin olabilir. Tüm dünyanın telefon veri akışlarını bir noktada korsan giriş yapıp tüm akışları bizim bilmediğimiz serverlerde loglayan, kaydeden ve sonra da bunları, erişim yetkisi olacak kişilere erişebilecekleri şekilde sunmaları sizce imkansız mı?

İnternet, telefon, kamere tüm veriler bizim bilmediğimiz bir merkezde toplandığını ve bunlar analiz edilerek dünyanın geleceğine dair stratejilerin geliştirildiğini hayal edebiliyor musunuz?

İşte asıl kimsenin göremediği, ya da türlü gerekçelerle imkansız olabileceğini iddia ettikleri gerçek budur. Mümkün müdür? Evet gayet mümkündür!!

Her veriyi kaydetmek imkansız vs gibi düşünenlere soru: Dünyada harddisklerin performans gücü yerinde sayarken çok kısa zamanda bu kadar depolayabilme yetenekleri nasıl arttı dersiniz? Olay sadece teknolojik devrinlerim sonucu olsa aynı zamanda performanslarıda aynı paralellikte artması gerekmez mi? Ve neden hala ısrarla daha büyük depolama alanları oluşturma dertlerindeler? ve önümüzdeki 10 sene içinde bu basit bir harddiskin depolayabilme kapasitesinin kaç kat artabileceğini hiç düşündünüz mü?

Artık sınırsız bir kayıt etme alanı var. Kaydetme alanları hiç kısıtlı değil. Herşeyi içine kaydedebilirsiniz.

Asıl mesele bu devasa verileri işleyebilecek teknolojik güç ve algoritmalarda saklı. zaten google ve facebook başarıları ile bunlarında imkansız olmadıklarını bizlere ilan etmekteler. Hayaldi gerçek oldu!!!

Dünyada süper güç olmak isteyenler, ve güçlerini ellerinde tutmak isteyen her kim varsa bu bütün verileri kaydetmek zorunda. İstihbarat artık bu alana kaymış durumda. En kritik nokta ise bu verileri en hızlı ve kolay şekilde işeyip raporsal şekilde takip merkezlerine sunabilenler liderlik yarışında öne geçecekler.

Bundan sonra, bütün teknolojik gelişmeler, bu veritoplama, bunları işleme, istifleme ve daha güvenirli hale getirebilmek üzere kurulmaya devam edecekler. Tahmincilikten nokta atışı seviyesine doğru ulaştırmaya çalışacaklar. ihtimalden kesin bilgiye varmaya çalışacaklar!!

Bu sistemi iyi analiz edenler yarın internette patlayacak ve herkesin birden hastası olacağı uygulama ve sitelerin kurucusu yöneticisi ya da muciti veyahut öncüsü olacaklardır!! Geleceği şekillendiren aktörler kategorisine geçeceklerdir!

* * *

Son soru: Tamam bu kadar ne var ne yok açgözlü şekilde herşeyi kaydediyorlarda, peki sonra ne olacak? Neden yapıyorlar? Ne işlerine yarayacak?

Bir tek kurşun sıkmadan ülkeleri feth etmenin, işgal etmenin ya da bir toplumu yok etmenin şifresi burada saklı.. 1453 yılındaki fatihin topları istanbul için neyse bugün de bu istihbari savaş odur! İnsanların damarlarına kadar girmenin en kestirme yöntemidir.

İşte bu devasa verilerle, hedef seçilen ülkeye ve ora halkına dair stratejik kararlar almada en önemli etken olmaktadır! Daha akıllı hamleler yapmanın kapısını aralamaktadır!

Stranc tahtasında rakibinin yapabileceği bütün hamleleri bilip ona göre hamle yapmanın önüne açması gibidir!

Oyun büyük..

https://haramiler.zehirli.org/node/10019

Yeni yorum gönder

  • Web sayfası ve e-posta adresleri otomatik olarak bağlantıya çevrilir.
  • İzin verilen HTML etiketleri: <a> <em> <strong> <cite> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd>
  • Satır ve paragraflar otomatik olarak bölünürler.

Biçimlendirme seçenekleri hakkında daha fazla bilgi

sponsorlu bağlantılar

Anket

Çalıştığınız iş alanını neden tercih ettiniz:

Son yorumlar