İFLAS EDEN LABİRİNT'İN TÜM YOLCULARI EVE DÖNDÜ


Rusya’da artarda yaşanan tur operatörü iflaslarının yankıları sürüyor.

İflaslarla ilgili tartışma ve şikayetler devam ederken, iflas edenlerden ülkenin köklü tur operatörlerinden Labirint’in Türkiye incomingini yapan Alba Tur’un Yönetim Kurulu Başkanı Laçin Mirza konu ile ilgili bir açıklama yaptı.

Yolcuların tamamı döndü

2 Ağustos 2014 tarihinde ilgili firmanın 1.143 yolcusuna “incoming” hizmetini Alba Tur olarak kendilerinin verdiklerini kaydeden Mirza, bu 1.143 yolcunun tamamının bugün itibariyle (13 Ağustos Çarşamba) ülkelerine döndüğünü kaydetti.

“Alba olarak uçak kiralaması yapmıyoruz”

44 Rus yolcunun havalimanında mahsur kaldığına dair haberlere de değinen Mirza, “44 turistten 22 tanesinin konaklaması şirketimiz tarafından yapılmıştır. Labirint Travel’ın 2 Ağustos 2014 tarihinde tatilleri biten 22 yolcusunun havalimanına transferi tarafımızdan sağlanmıştır. Ancak Orenburg Havayolları ilgili firmadan ücretini tahsil edemediği için uçağı göndermemiştir. Dolayısıyla bu yolcular uçağa binememiştir. Belirtmek isterim ki; şirketimiz yurtdışında tur operatörü faaliyeti göstermediğinden uçak kiralaması yapmamaktadır” dedi.

Tour Assist: Yolcu tahliye uçağını istemiyorsa diğer uçaklardan sorumlu değiliz

Rusya Federasyonu Tur Operatörleri Yardım Kurumu TourAssist’in bu konudaki duyurusunu hatırlatan Mirza, kurumun “Eğer turist tahliye edilecek uçaklarla dönmeyi ret ediyorsa Tur Assist kurumu bundan sonraki dönüş uçaklarından sorumlu değildir” biçimindeki açıklamasını hatırlattı.

Alba Tur açıklaması

Alba Tur Yönetim Kurulu Başkanı Laçin Mirza’nın açıklamasının tamamı şöyle:

“Rusya'dan turist gönderen 20 yıllık geçmişi olan tur operatörü Labirint Travel’ın iflas etmesinden sonra, kamuoyunda ilgili firmanın haberlerinde 44 Rus yolcunun havalimanında mahsur kaldığına dair haberler oluşmuştur.

44 turistten 22 tanesinin konaklaması şirketimiz tarafından yapılmıştır. Labirint Travel’ın 2 Ağustos 2014 tarihinde tatilleri biten 22 yolcusunun havalimanına transferi tarafımızdan sağlanmıştır. Ancak Orenburg Havayolları ilgili firmadan ücretini tahsil edemediği için uçağı göndermemiştir. Dolayısıyla bu yolcular uçağa binememiştir. Belirtmek isterim ki; şirketimiz yurtdışında tur operatörü faaliyeti göstermediğinden uçak kiralaması yapmamaktadır.

2 Ağustos 2014 tarihinde ilgili firmanın 1.143 yolcusuna “incoming” hizmeti tarafımızdan veriliyordu. Labirint Travel’ın faaliyetlerini durdurdukları bilgisini aldığımız süreçte konuyla ilgili RosTurizm Başkan Vekili ile görüşmelerimize istinaden, TourAssist kurumu ile işbirliği yapılmış olup, aynı günün gecesi Antalya’da bulunan turistlerin dönüşünü sağlamak için 2 uçak gönderilmiştir. Ülkelerine dönmek isteyen yolcular bu uçaklarla geri dönmüştür. Ancak tatillerini çıkış tarihinden önce bitirmek istemeyen turistler Antalya’da kalmayı tercih etmiştir. Bugün itibariyle 1.143 yolcunun tamamı ülkelerine dönmüştür.

Türkiye'de incoming yapan seyahat acenteleri büyük sıkıntılar ve sorunlar yaşamaktadır. İflas olaylarının ardından Rus resmi kurumları şunu istiyor; yaşanılan bu süreçte kalan yolcuları acil otellerden çıkar ve gönder, sonra uçak sağlanamayacağını belirtiyor. Yolcular ise tatilini tamamlamadan uçmak istemiyor. Otellerin bir kısmı ise yolcularını çıkarmıyor. Sonuçta bu otellere konaklama parası ödenmesi gerekiyor. Bu durumda seyahat acentesinin suçu ne? Yolcuları çıkarmayan oteller, bu paraları kendi ceplerinden mi karşılasınlar? Yoksa seyahat acentesine mı fatura etsinler. Sonuç itibariyle her kesim bu tarz olaylardan dolayı mağdur durumda kalıyor.

Bildiğim kadarıyla 1618 nolu seyahat acentaları ve seyahat acentaları birliği kanunda bir takım düzenlemeler için çalışmalar yapılmaktadır. Umarım bu çalışmalar içerisinde seyahat acentalarını bu konularda koruyucu maddeler olur. Ayrıca şunu da belirtmeliyim ki yurt dışında bulunan operatörlerin iflas etmelerinde buradaki turistlerin mağdur olmaması için sektör olarak bizlerde elimizi taşın altına koymamız gerekir. Örneğin bir fon oluşturulabilir.

Her acenta getirmiş olduğu turist sayısı kadar bu fona belli bir rakam aktarabilir. Tur operatörünün iflası durumunda konaklama ve uçak biletleri bu fondan karşılanabilir. Şirketimiz oluşacak fona destek verecektir. Bu bağlamda ülkemizin bacasız sanayisi olan turizmi bizlerinde korumak ve kollamak zorunda olduğumuzu unutmamız gerekir.

Yeni yorum gönder

  • Web sayfası ve e-posta adresleri otomatik olarak bağlantıya çevrilir.
  • İzin verilen HTML etiketleri: <a> <em> <strong> <cite> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd>
  • Satır ve paragraflar otomatik olarak bölünürler.

Biçimlendirme seçenekleri hakkında daha fazla bilgi

sponsorlu bağlantılar

Anket

Çalıştığınız iş alanını neden tercih ettiniz:

Son yorumlar