İflas zinciri büyüyor


2012 yılından bu yana alanında lider 10 firma iflasın eşiğine geldi. Bu firmaların ço-ğunun Türkiye’nin bel kemiğini oluşturan tekstil ve inşaat sektörlerinden olması dikkat çekiyor. Türkiye’nin krizden etkilenmediği söylemlerinin aksine tek tek sektörlerinin dev firmaları iflas eşiğine geliyor. Yaklaşık 50 milyon TL borcu yüzünden iflas erteleme başvurusunda bulunan Tanrıverdi, ‘Başvuru için geç kaldım’ dedi. Sahibi olduğu Tanrıverdi Yatırım Holding A.Ş, İnci Düğme Tekstil Sanayi ve Ticaret A.Ş, İnci Tekstil Sanayi ve Ticaret A.Ş ve Tan Motorlu Araçlar Sanayi ve A.Ş. adına 21 Ocak’ta İstanbul Ticaret Mahkemesi’ne iflas erteleme başvurusunda bulundu. Bu talebi de 4 Şubat’ta kabul edildi.

Kar marjları düşük
Hazırgiyim ve tekstil sektöründe kar marjlarından şikayetçi olan Tanrı-verdi “sektörün daha da büyümesi için sürekli çalışıyoruz, yeni projeler pazarlar peşinde koşuyoruz. Ancak kar marjları yok denecek kadar az, şirketler çalışıyor, üretiyor, satıyor ancak bu da sadece çarkı döndürmeye yetiyor.

Geçmişe oranla karlılıkta ciddi bir azalış var” dedi. Krizle birliKte binlerce işsiz 2012 yılında Benzer şekilde iflas eden bir diğer firma sektörünün dev ismi Fi Yapı olmuştu. İflas etmiş ve mallarını kaybetmemek için iflas erteleme yoluna başvurmuştu.

Binlerce konut satan şirket yaşadığı ekonomik krizle beraber binlerce ki-şi işsiz duruma düşmüştü. Şirketin toplam borçlarının ise 588 milyon 275 bin lira olduğu rapor edildi. Bir diğer iflas eden firma ise Uğur İnşaat ise ev sattığı insanlardan 4 bin kişiyi mağdur etmişti.

borçlar ödenemiyor
Bankalara ve tedarikçilere olan borç-larını ödeyememesi nedenleriyle 734 çalışanı, 413 bölge yetiştiricisi ve aileleri ile birlikte yaklaşık 20 bin kişinin çalıştığı durumunda olan Bandırma’nın en önemli markalarından Şeker Piliç, Ocak 2013 itibariyle üretimi durdurma kararı almıştı.

tekstili teğet geçmedi
Türkiye’nin yurtdışına açılan ilk çocuk giyim markası, Wenice Kid’s’in sahibi konumundaki Venice Pazarlama, Kuşam Tekstil Konfeksiyon ve Venice Grup Tekstil ve hazır giyim markası Sevenhill’in sahibi Özbek Tekstil Özbek Tekstil Konfeksiyon ve Mağazacılık ile Beş Yıldız Tekstil Konfeksiyon’u geçen yıl iflas etmişlerdi. Firmalar iflas erteleme talebiyle Bakırköy 6. Asliye Ticaret Mahkemesi’ne başvurmuşlardı.

Polat da Kurtaramadı
Kurtlar Vadisi Dizisi oyuncuları Necati Şaşmaz ve Gürkan Uygun’un reklâm filmlerinde oynadığı Ukra İnşaat da bozulan mali yapısını düzeltemeyince iflas erteleme istemişti. 2011’in sonunda itibaren baş gösteren mali darboğazı aşamayan Ukra İnşaat adına Şahin Hukuk Bürosu geçtiğimiz 21 Aralık’ta iflas erteleme talebinde bulundu. Şirket için iflas erteleme kararının verilip verilmeyeceği ise yapılacak yargılama sonrası belli olacak.

2012 yılından beri iflas eden firmalardan da anlaşıldığı üzere kriz derinleşmeye devam ediyor. Sektö-ründe devleşen firmaların bile baş edemediği kriz arkasında binlerce işsiz bırakarak derinleşiyor.

Yeni yorum gönder

  • Web sayfası ve e-posta adresleri otomatik olarak bağlantıya çevrilir.
  • İzin verilen HTML etiketleri: <a> <em> <strong> <cite> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd>
  • Satır ve paragraflar otomatik olarak bölünürler.

Biçimlendirme seçenekleri hakkında daha fazla bilgi

sponsorlu bağlantılar

Anket

Çalıştığınız iş alanını neden tercih ettiniz:

Son yorumlar