Kredi borçlularına müjde


Karşılıksız çek ve kredi-kredi kartları borçlarına ilişkin tasarı kabul edildi.
Karşılıksız çek ve kredi-kredi kartları borçlarına ilişkin kayıtların dikkate alınmamasını içeren tasarı kabul edilerek yasalaştı.

TBMM Genel Kurulu'nda, kamuoyunda "sicil affı" olarak bilinen "Karşılıksız Çek ve Protestolu Senetler ile Kredi ve Kredi Kartları Borçlarına İlişkin Kayıtların Dikkate Alınmaması Hakkında Tasarı", kabul edilerek yasalaştı. Tasarı ile aynı zamanda borcu bulunanlara da imkan tanınıyor. Borçlarını 6 ay içinde ödeyenler de kara listeden silinecek.

Yasaya göre, ödeme tarihi, düzenlemenin yürürlüğe girdiği tarihten önce olup da kullandığı nakdi ve gayri nakdi kredinin ödemelerini aksatan gerçek ve tüzel kişilerin, ticari faaliyette bulunan ve bulunmayan gerçek kişilerin ve kredi müşterilerinin karşılıksız çıkan çek, protesto edilmiş senet, kredi kartı ve diğer kredi borçlarına ilişkin kayıtları, söz konusu borçların yasanın yürürlük tarihinden önce veya yürürlüğe girdiği tarihten itibaren 6 ay içinde ödenmesi veya yeniden yapılandırılması halinde, borcun tamamının ödenmesini müteakiben Merkez Bankası'nda tutulan kayıtlardan silinecek.

Merkez Bankası'nca kayıtların silinmesinden sonra, bankalar, finansal kiralama şirketleri, faktoring şirketleri ve tüketici finansman şirketlerince yapılacak kredilendirme, çek karnesi verilmesi ve diğer işlemlerde silinmiş kayıtlar dikkate alınmayacak.

Sanayi ve Ticaret Bakanı Zafer Çağlayan, Sicil Affı olarak bilinen, karşılıksız çek, protestolu senetler ile kredi ve kredi kartları borçlarına ilişkin kayıtların dikkate alınmamasına ilişkin kanun tasarısının bugün TBMM'de kabul edilmesi üzerine, yazılı bir açıklama yaptı.

Çağlayan, açıklamada, kabul edilen düzenlemeyle, vatandaşların, esnaf ve sanatkar ile her türlü işletmenin, nakdi ve gayri nakdi kredileri, karşılıksız çıkan çek, protesto edilmiş senet, kredi kartı ve diğer kredi kartları borçlarına ilişkin kayıtları, ilgili borcun bugüne kadar ödenmiş olması ya da yasanın yürürlüğe girmesinden sonra 6 ay içinde ödenmesi veya banka ve özel finans kurumlarınca yeniden yapılandırılması halinde, borcunun tamamının ödenmesinin ardından bu kanun kapsamında silineceğini kaydetti.

Merkez Bankası ve bankalar ile özel finans kurumlarınca kayıtların silinmesinden sonra, bankalar ve özel finans kurumlarınca yapılacak kredilendirme, çek karnesi verilmesi ve diğer bankacılık işlemlerinde silinmiş kayıtların dikkate alınmayacağını ifade eden Çağlayan, yasanın, ticari hayatta zaman zaman ortaya çıkan olumsuzluklar nedeniyle sıkıntıya düşmüş, zamanında finans kurumlarına kredi kartı borcunu, çekini, senedini ödeyememiş, sonra ödemeyi gerçekleştirmiş insanlara sağlanan bir kolaylık olduğunu vurguladı.

Çağlayan, düzenlemenin, dünyanın yaşadığı küresel finans kriz ortamında, finansa erişimin daha da zorlaştığı bu dönemde kredi kanallarının açık tutulmasını sağlayacağını belirterek, şöyle devam etti:

'Yasa ile hem kredi kanallarının açık tutulması sağlanacak hem kişi ve kredi müşterilerinin mağduriyetleri giderilecek hem de ekonomiye katkı sağlanacak.

Çünkü meseleye sadece (bankalar kredi verirken listeyi dikkate alıyor ya da almıyor) şeklinde bakmamak gerekir. Birçok firmanın bugün yeni kredi talebi yok. Ancak, Merkez Bankası kayıtlarında, borçlarını ödedikleri halde isimlerinin tutulmasına, psikolojik olarak karşı çıkıyorlar. Düzenleme insanlara bir taraftan yeni kredi almada yeni imkanlar sağlarken, diğer taraftan da borcunu ödeyen insanların kara tahtadan silinmesini temin ediyor.'

Bakan Çağlayan, Sicil Affı düzenlemesinde özel-kamu ayrımı yapılmadığını ve finans kuruluşlarının da elini rahatlatacağını ifade ederek, karşılıksız çek ve protesto edilen senetlerin adet olarak değil, ekonomik kapsamı itibariyle değerlendirilmesi gerektiğine dikkati çekti.

Şu anda Türkiye'de kredi hacminin oldukça yüksek bir seviyede olduğunu kaydeden Çağlayan, bankaların 370 milyar liralık bir kredi portföyünün mevcut olduğunu, bu kredilerden takibe düşme oranının ise yüzde 3,6 olduğunu ve verilmiş olan kredilerin geriye dönüşü olarak bakıldığında bugün son derece iyi durumda olunduğunu ifade etti.

Çağlayan, kanundan, borcunu ödediği takdirde toplam 499 bin 567 ferdi kredi kaydının faydalanacağını belirterek, ödenmemiş 1 milyon 221 bin 859 kredi kartı bulunduğunu ve kanunun ardından toplam 1 milyon 919 bin 963 kayıtın silinmiş olacağını bildirdi.

Bakan Çağlayan, kanun kapsamında, ödendiği takdirde 5 milyon 907 bin 94 adet çekin de sicil kayıtlarından silinmiş olacağını, protestolu senetlerden de 3 milyon 865 bin 558 adetin kayıtlardan silineceğini belirtti.

Haber: AA

Yeni yorum gönder

  • Web sayfası ve e-posta adresleri otomatik olarak bağlantıya çevrilir.
  • İzin verilen HTML etiketleri: <a> <em> <strong> <cite> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd>
  • Satır ve paragraflar otomatik olarak bölünürler.

Biçimlendirme seçenekleri hakkında daha fazla bilgi

sponsorlu bağlantılar

Anket

Çalıştığınız iş alanını neden tercih ettiniz:

Son yorumlar