Köprü ve otoyollar para basıyor


Özelleştirilmesi planlanan köprü ve otoyollar para basıyor. 2009 yılında otoyol geçişlerinden 603 milyon 910 bin 565 lira gelir elde edilirken; 2010 yılında bu rakamın 764 milyon 888 bin 405 liraya çıkması öngörülüyor.

MHP Manisa Milletvekili Erkan Akçay'ın konuya ilişkin yazılı soru önergesine Özelleştirme İdaresi Başkanlığı tarafından verilen yanıtta, 2009 yılında otoyol geçişlerinden 603 milyon 910 bin 565 lira gelir elde edildiği bildirildi. Yanıtta, 2010 yılında yüzde 5'lik araç trafiğindeki artışla, Kartlı Geçiş Sisteminde uygulanan yüzde 20 oranındaki indirimlerin kaldırılmasıyla 2010 yılında 764 milyon 888 bin 405 liralık gelir tahmini yapıldığı vurgulandı.

YÜZDE 14.96 ZAM ZORUNLU OLDU
Yanıtta, otoyol, köprü ve tünel geçiş ücretlerinde 2007 yılından bu yana artış yapılmadığı, geçen üç yıl içerisinde sektörel işletme maliyetleri ile petrol fiyatları, metal, makine ve teçhizat fiyatları, elektrik-elektronik makine ve teçhizat fiyatlarındaki artışlar yüzünden artış yapılması ihtiyacı doğduğu vurgulandı. Bu ihtiyaçlar yüzünden 2 Ocak 2010 tarihinden geçerli olmak üzere otoyol, köprü ve tünel geçiş ücretlerinde ortalama yüzde 14.96 oranında artış yapıldığı belirtildi.

ÖZELLEŞTİRME YAPILACAK
Özelleştirme İdaresi, otoyol ve köprülerin özelleştirilmesi için 2010 yılında ihaleye çıkılacağına dair kamuoyuna açıklanan hedefler doğrultusunda Özelleştirme İdaresi Başkanlığı'nca yürütülen idari hazırlıkların sürdürüldüğünü belirtti. Yanıtta şu bilgi verildi:
"İşletme hakkı devri yöntemiyle yapılacak olan özelleştirme işlemlerinde imtiyaz sözleşmesi imzalanacağı için, Danıştay'ın bu sözleşmeye görüş verme süreci de dikkate alındığında, sözleşmenin imzalanabilmesinin müteakip yıllara sarkması beklendiğinden, 2010 yılı araç geçiş gelirleri kamu tarafından tahsil edilecektir."

Yeni yorum gönder

  • Web sayfası ve e-posta adresleri otomatik olarak bağlantıya çevrilir.
  • İzin verilen HTML etiketleri: <a> <em> <strong> <cite> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd>
  • Satır ve paragraflar otomatik olarak bölünürler.

Biçimlendirme seçenekleri hakkında daha fazla bilgi

sponsorlu bağlantılar

Anket

Çalıştığınız iş alanını neden tercih ettiniz:

Son yorumlar