Ürettiğinden hızlı tüketirsen tüketici olursun


Türkiye'nin en önemli şirketlerinden birinin sahibi olan Nevzat Demir'in yıllardır kullandığı telefonun Nokia 3310 olduğunu birçok kişi bilir ancak sebebine dair bugüne kadar hiçbir yerde bu konudan bahsedilmemişti.

Ünlü işadamı, bugün piyasada 20 TL'yi bile geçmeyecek değerdeki telefonu kullanmasını aslında bir felsefeye dayandırdı. Nevzat Demir, Desnet Bilişim Grubu'nun kurucusu Ömer Ekinci'ye bu durumu, kendi ürettiği bir pencereden yola çıkarak verdiği örnekle açıkladı.

İŞTE GEREKÇESİ

Nevzat Demir, telefonu alalı 16 yıl olduğuna dikkat çekerek "daha 4 yıl kullanacağım" diyor. Yani 20 yılın dolmasını bekliyor. Sebebi ise kendisinin 16 yıl önce ürettiği Fırat markalı pencerenin "20 yıl kullanılabilir" olması. Bunu da şu sözlerle açıklıyor;

"ÜRETTİĞİMDEN HIZLI TÜKETİRSEM"

"Ben bu cep telefonunu 16 yıl önce aldım. Daha da 4 sene kullanacağım. Niye? Çünkü benim 16 yıl önce ürettiğim Fırat markalı pencere tam 20 yıl sapasağlam kalıyor, 20 yıl kullanılıyor. Eğer ürettiğimden daha hızlı tüketirsem, tüketimin elinde oyuncak olurum."

* * *

bizden ufak bir ekleme:

Acaba 20 yıl önce aldığı bilgisayarı hala kullanıyor mu?

Ya da 20 yıl önce aldığı arabasını hala biniyor mu?

Ya da çocucukları ne kullanıyor?

* * *

Bizden ufak bir ipucu, sadece ürettiğinden hızlı tüketmeye değil aynı anda üretimini de hızlandırıp hızlandırmadığını da odaklanmak lazım.

Yani alınan bir mal, maliyetini karşılıyorsa 2 aya bir de değiştirilebilir!

Yeni yorum gönder

  • Web sayfası ve e-posta adresleri otomatik olarak bağlantıya çevrilir.
  • İzin verilen HTML etiketleri: <a> <em> <strong> <cite> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd>
  • Satır ve paragraflar otomatik olarak bölünürler.

Biçimlendirme seçenekleri hakkında daha fazla bilgi

sponsorlu bağlantılar

Anket

Çalıştığınız iş alanını neden tercih ettiniz:

Son yorumlar