Android'in başkan yardımcısı işten ayrıldı


Android'in Android olmasını sağlayan en önemli isimlerden biri, artık Google ile çalışmayacak!

Yaklaşık bir ay önce yeni Nexus 7'nin tanıtımında sahneye çıkıp yeni Google tabletini tanıtan Android'in başkan yardımcısı Hugo Barra, şirketten istifa etti. Hugo Barra artık Çin'li telefon üreticisi Xiaomi için çalışacak.

Mart 2008'den beri Google'da çalışan Hugo Barra, aynı zamanda Google'ın önemli lansmanlarındaki medya yüzü olarak da iyi tanınıyordu. Android'den, daha önce de sistemin yaratıcılarından Andy Rubin ayrılmıştı.

Hugo Barra'yı saflarına katan Xiaomi bir süredir Çin pazarında büyük bir ivme yakalamıştı. Android tabanlı telefonlar üreten Xiaomi, Hugo Barra'nın deneyimi sayesinde dünya pazarlarına açılmayı planlıyor. Dolayısıyla, Hugo Barra, Xiaomi'nin dünya pazarlarındaki genişlemesinden sorumlu olacak. Görevine Ekim ayında başlayacak Barra sayesinde Xiaomi markalı telefonları pek çok ülkede görebileceğiz.

Google ise yayınladığı bildiride, Barra'ya yeni görevinde başarılar dilediklerini ve onunla çalışmayı çok özleyeceklerini, ayrıca onun Android ekosistemi içinde kalmasından büyük memnuniyet duyduklarını dile getirdiler.

Hugo Barra ise, Google+ hesabından yaptığı açıklamada, kariyerine yeni bir şirkette devam etme kararı aldığını, birkaç hafta sonra Xiaomi'ye katılacağını ve görevinin de Xiaomi Global'da başkan yardımcılığı olduğunu açıkladı. Hugo Barra ayrıca beraber çalıştığı insanlardan Andy Rubin, Hiroshi Lockheimer, Sundar Pichai ve Vic Gundotra'ya, kendisine verdikleri destek için özel olarak teşekkür etti.

Yeni yorum gönder

  • Web sayfası ve e-posta adresleri otomatik olarak bağlantıya çevrilir.
  • İzin verilen HTML etiketleri: <a> <em> <strong> <cite> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd>
  • Satır ve paragraflar otomatik olarak bölünürler.

Biçimlendirme seçenekleri hakkında daha fazla bilgi

sponsorlu bağlantılar

Anket

Çalıştığınız iş alanını neden tercih ettiniz:

Son yorumlar