Hisarcıklıoğlu'nun Özal önyargısı! Ajan sanıyordum


TOBB Başkanı Hisarcıklıoğlu, 'Zamanında Turgut Özal'ı ajan sanıyordum' dedi.

Kırgızistan'da verdiği girişimcilik dersinde konuşan TOBB Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu, Turgut Özal'ın kıymetini sağlığında bilemediklerini belirterek, "Rahmetli Özal, 'Açılın, mal satın' dediğinde nerenin ajanı diye düşünmüştüm" diye konuştu.
Türkiye Manas Üniversitesi'nde fahri doktora ünvanı alan TOBB Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu, cübbe giydirme töreninin ardından ilk dersini de verdi. "Girişimcilik ve kalkınmada özel sektörün rolü" konulu derste Hisarcıklıoğlu, "Manas destanını hepimiz okuduk. Manas'ın memleketi Talas. Bir başka Talas da Kayseri'de. İki Talas'ı buluşturduk" dedi. Girişimciliğin erken aşılanmasının "mayanın tutması" için gerekli olduğunu belirten Hisarcıklıoğlu, "Sovyetler yıkılmadan önce dünyanın en güçlü savunma sanayine sahipti. Bilimde ileriydi. Ama bir tane silah atılmadan dağıldı gitti, sebebi girişimcisi yoktu. Türkiye'yi KOBİ'ler sırtlıyor, ama herkes büyüklere bakıyor" ifadelerini kullandı.
GİRİŞİMCİLİK ÖNEMLİ
Turgut Özal döneminde Türkiye'nin büyük bir ilerleme kaydettiğini ifade eden Hisarcıklıoğlu, "Sağlığında kıymetini bilemedik. Rahmetli Özal, 'Açılın, mal satın' dediğinde nerenin ajanı diye düşünmüştüm. Çünkü biz o dönem bir çamaşır makinesi aldık. Fişe taktık.
Yürüye yürüye banyodan antreye geldi. Özal'ın dediği aklıma geldi, "Şu yürüyen çamaşır makinesini mi satacağız" dedim. Allahın işine bakın, şu anda Avrupa'ya satılan her 3 beyaz eşyadan biri Türkiye'den" diyerek konuşmasını sürdürdü.
TEK BAŞINA YÜRÜNMEZ
Hisarcıklıoğlu, Sabah saatlerinde de Türkiye-Kırgızistan İş Forumu'nda işadamlarına Ünlü Kırgız yazar Cengiz Aytmatov'la seslendi. "'Selvi Boylum, Al yazmalım'nın yazarı Cengiz Aytmatov'un çok ama çok anlamlı bir sözü var: Bir insanın kaderi, dağdaki patika gibidir; bazen çıkar, bazen iner, bazen de dibi görülmeyen bir uçurumun başında gelir durur. İnsan tek başına böyle yolda yürüyemez. Ama birleşenler, birbirlerine omuz verenler her engeli aşar" diyen Hisarcıklıoğlu, toplu konut, hidroelektrik potansiyel, lojistik ve gümrük kapılarının modernizayonu konusunda Kırgızistan'da birlikte proji üretebileceklerini söyledi.
Kaynak: Hürriyet

Yeni yorum gönder

  • Web sayfası ve e-posta adresleri otomatik olarak bağlantıya çevrilir.
  • İzin verilen HTML etiketleri: <a> <em> <strong> <cite> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd>
  • Satır ve paragraflar otomatik olarak bölünürler.

Biçimlendirme seçenekleri hakkında daha fazla bilgi

sponsorlu bağlantılar

Anket

Çalıştığınız iş alanını neden tercih ettiniz:

Son yorumlar