245 bin euro'ya sahibinden satılık köy


Ekonomik kriz yüzünden kamu mülklerini, makam araçlarını açık artırmaya çıkaran İtalya’da bu kez de bütün bir köy satışa sunuldu.
nternet üzerindeki müzayede sitesi eBay’de başlatılan açık artırmada Calsazio köyündeki 14 ev için toplam 245 bin euro (Yaklaşık 710 bn TL) isteniyor.

Ülkenin kuzeyindeki “Gran Paradiso” (Büyük Cennet) milli parkının eteklerinde bulunan Calsazio köyünün karakteristik taş evleri sahipleri tarafından topluca satışa sunuldu
Halen 20 kişinin yaşadığı köydeki evlerin müstakbel sahibinin evleri restore ederek otel ve restorana dönüştürmesi ve turizme açması isteniyor. Köylüler, yatırımsızlık yüzünden harap haldeki evlerin ve köyün bu sayede kurtulmasını umuyor. Tek şartları ise binaların mimari özelliklerinin korunarak yerel geleneklere uygun şekilde restore edilmesi.Calsazio köyü Gran Paradiso milli parkının eteklerinde ve aynı zamanda da Torino kentine 50 km mesafede. Köylüler, köyün bu özelliklerini öne çıkararak müşteri çekmeye çalışıyor. Köyün satış ve restorasyon işlemleri, İtalya Ulusal Dağ Komünleri Birliği’nin (UNCEM) denetiminde yapılacak. UNCEM yetkilileri, Calsazio köyünün milli parka yakınlığı sebebiyle satış ve restorasyon işleminin özel önem taşıdığını, yerel geleneklere uygun olmayan restorasyon çalışmalarına izin vermeyeceklerini vurguladı.UNCEM’den yapılan açıklamada “İsteğimiz, terk edilmiş halde olan dağ köylerinin bu yolla yeniden hayata döndürülmesi” denildi. İtalyan hükümeti tasarruf tedbirleri kapsamında geçen Nisan ayında bazı kamu mülklerini de satışa çıkarmıştı. Ancak aralarında Venedik yakınlarındaki Poveglia adası, Taranto’daki bir manastır ve Osmanlı istilalarına karşı yapılan Gradisca d’Isonzo Kalesi’nin de bulunduğu mülklere uygun fiyat veren bir alıcı çıkmamıştır.

Yeni yorum gönder

  • Web sayfası ve e-posta adresleri otomatik olarak bağlantıya çevrilir.
  • İzin verilen HTML etiketleri: <a> <em> <strong> <cite> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd>
  • Satır ve paragraflar otomatik olarak bölünürler.

Biçimlendirme seçenekleri hakkında daha fazla bilgi

sponsorlu bağlantılar

Anket

Çalıştığınız iş alanını neden tercih ettiniz:

Son yorumlar