3 ayda 35 bin İngiliz iflasını istedi


Ekonomik krizin giderek derinleştiği İngiltere`de 2008 yılının son üç ayında, borçlarını ödeyemeyeceğini belirterek iflasını isteyenlerin oranı tarihin en yüksek seviyesine ulaştı. İflasını ve kayyuma devredilmeyi isteyen firmaların oranında üç kat artış meydana geldi.

İflasların özellikle İskoçya ve Kuzey İrlanda`da çok yüksek olduğuna işaret eden istatistik rakamları, iflasını isteyenlerin oranının İskoçya`da bir önceki yılın aynı dönemine göre yüzde 75, Kuzey İrlanda`da ise yüzde 39 artış gösterdiğini ortaya koydu. Bu oranın İngiltere ve Galler`de ise yüzde 18,5 olduğu açıklandı. 2008`in son çeyreğinde İngiltere ve Galler`de 35 bin 694 kişi iflasını istedi. Ekonomistler, 2009 yılı boyunca iflasını ilan eden kişi ve kurum sayısında çok daha büyük bir artış beklendiğini ifade ederek istatistik rakamlarını yorumladı. İngiltere ve Galler`de 2008`in son çeyreğinde etkili olan kriz, 4 bin 600 şirketin de iflaslarını istemelerine yol açmıştı. Bu son 15 yılın en yüksek rakamı olarak kayıtlara girmişti. Bu arada 2.000 şirket de kayyuma devredilmeyi istemiş, bunun da bir önceki yıla göre yüzde 251`lik bir artışa işaret ettiği belirtilmişti.

Global Insight adıyla faaliyet gösteren Mali Danışmanlar Birliği`nin baş ekonomisti olan Howard Archer tabloyu değerlendirirken, İngiltere Merkez Bankası`nın faiz indirimlerinin halka büyük ölçüde yardımcı olduğunu, ancak bir kesimi iflaslardan kurtarmaya yetmediğini söyledi. Archer, özellikle ülkede emlak piyasasının yükseldiği dönemde ev alabilmek için limitlerini zorlayan kesimin büyük risk altında olduğu uyarısında bulundu. Ev fiyatları düştükçe, evlerinin bedeli ödedikleri fiyatın altına düşen kesimde de artış görüldüğünü belirten Archer, bunun da kişilerin kredi reytinglerinin düşmesine yol açtığını ve yeni borçlanma yapmalarının önüne geçtiğini kaydetti. Londra, aa

Yeni yorum gönder

  • Web sayfası ve e-posta adresleri otomatik olarak bağlantıya çevrilir.
  • İzin verilen HTML etiketleri: <a> <em> <strong> <cite> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd>
  • Satır ve paragraflar otomatik olarak bölünürler.

Biçimlendirme seçenekleri hakkında daha fazla bilgi

sponsorlu bağlantılar

Anket

Çalıştığınız iş alanını neden tercih ettiniz:

Son yorumlar